ВР планує оподаткувати багатих пенсіонерів і суддів та повернути ЄСВ

12 Березня 19:02
РОЗБІР ВІД Комерсант український

У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” щодо особливостей сплати військового збору та єдиного внеску. Він стосується оподаткування пенсій, але не простих, а VIP-пенсій, а також підприємців, яких хочуть зобов’язати платити хоча б мінімальний ЄСВ. З чим це пов’язано і кого саме це торкнеться, розбирався Комерсант український.

Що передбачає законопроєкт:

  • фіскальну підтримку платників єдиного податку, особливо внутрішньо переміщених осіб, завдяки чому зменшаться державні витрати на виплату їм допомог з безробіття, що призведе до збільшення кількості ФОПів всупереч тенденції їх скорочення, яку статистично спостерігаємо з початку 2025 року після підвищення податків і зборів;
  • очікується збільшення доходів Пенсійного фонду внаслідок призупинення розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ протягом дії воєнного стану;
  • також можна очікувати збільшення доходів Держбюджету через розширення бази оподаткування військовим збором пенсій (довічного грошового утримання) на ту суму, яка перевищує максимальний розмір пенсії.

“З економічної точки зору такий підхід з одного боку є непрямою дотацією для збільшення самозайнятості громадян, що тягне за собою багато позитивних соціальних наслідків, а з іншого боку пропонує додаткові джерела фінансування для Держбюджету та Пенсійного фонду”, — зазначають автори законопроєкту.

ФОП пора платити ЄСВ

Як підкреслюють народні депутати, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12-ти місяців після його припинення або скасування платники єдиного податку мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за себе, але не можуть враховувати цей період у трудовий стаж для розрахунку суми державної пенсії за віком.

Але з 1 січня 2025 року платники єдиного податку ІІІ групи будуть сплачувати, окрім 6% з валового місячного доходу (5% єдиного + 1% військового збору), також ЄСВ, який встановлюється самостійно, але не менше мінімального (1760 грн, незалежно від наявності доходу). Платники єдиного податку 1-2 і 4 груп будуть щомісяця сплачувати 10% від МЗП (800 грн, незалежно від доходу).

З іншого боку, статтею 39 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік” визначено, що відповідно до цього закону максимальний розмір нарахування ЄСВ становить двадцять розмірів мінімальної заробітної плати — 8000 грн. Таким чином, фізичні особи, які отримають зарплату та інші бонуси на суму, що перевищує 160 000 грн на місяць, звільняються у 2025 році від обов’язку фінансувати солідарну частину Пенсійного фонду України від суми такого перевищення. ФОП повинні сплачувати мінімальний ЄСВ навіть при відсутності доходу.

VIP-пенсії й виплати під прицілом

Також у держбюджеті визначено, що Кабмін встановлює коефіцієнти для пенсій (пенсійних виплат), розмір яких перевищує максимальний розмір у 10 прожиткових мінімумів (на 2025 рік — 23760 грн), але не роз’яснюється, про які коефіцієнти йдеться — зменшення чи збільшення. Але, як зазначили народні депутати, норми статті 46 Закону про Держбюджет на 2025 рік чомусь не поширюються на так звану “пожиттєву грошову утриманку” суддів. Наразі таких осіб близько 4000, які отримують “пожиттєве утримання суддів”, що по суті є пенсією, яка виплачується за рахунок державного бюджету (відповідно, за рахунок платників податків), а не солідарної частини ПФУ.

А на 1 січня 2025 року середня сума пожиттєвого утримання судді складала 99 737 грн на місяць, що в 17 разів перевищує середній розмір пенсії за віком (5789 грн) і більш ніж у 4 рази максимальну пенсію за віком (23760 грн), встановлену для інших громадян. Загалом у 2024 році сума пожиттєвого утримання суддів коштувала платникам податків понад 4,787 млрд грн.

Виходячи з усього вищезазначеного, депутати пропонують прийняти закон, відповідно до якого:

  • протягом дії правового режиму воєнного стану та 12 місяців після його припинення (скасування) повернути тимчасовий принцип добровільної сплати ЄСВ за себе фізичними особами — платниками єдиного податку (ФОП), зокрема внутрішньо переміщеними особами та громадянами України, які повертаються з-за кордону; не застосовувати максимальний розмір бази нарахування ЄСВ для збільшення доходів солідарної частини Пенсійного фонду;
  • протягом 2025 року ввести оподаткування військовим збором сум пенсій та інших подібних виплат, що перевищують 10 прожиткових мінімумів на місяць (з суми такого перевищення), і поширити це правило на суми пожиттєвого грошового утримання суддів та інших отримувачів “спецпенсій” — прокурорів, поліцейських, чиновників тощо. Окрім учасників АТО/ООС та осіб, які брали участь у захисті України від російської агресії, а також на пенсії членів сімей загиблих захисників.

Податки принесуть мільярди в бюджет

Депутати все підрахували, і виходить, що можна заощадити мільярди бюджетних коштів, обклавши податком “спецпенсії” та зобов’язавши платити ЄСВ усіх ФОП. Згідно з інформацією Мінсоцполітики, лише за 9 місяців 2024 року на “спецпенсії” було витрачено понад 88 млрд грн бюджетних коштів. В апроксимації на рік — 117 млрд 060 млн грн. Але всього існує 160 тис. таких пенсіонерів, проте 77 тис. з них — представники правоохоронних та силових структур.

“Припустимо, що з-поміж представників правоохоронних та силових структур 2/3 мають статус УБД (хоча сумнівно), доходи яких звільняються від обкладення військовим збором.

Виходячи з того, що кількість осіб, які мають право на отримання спецпенсії (пожиттєвого утримання), становить без УБД 108,6 тис. осіб, а середня місячна пенсійна виплата на кожного пільговика становить 73 163 грн, то середня сума перевищення максимального розміру пенсійної виплати складе 49 553 грн, а залежно від встановленого Кабміном коефіцієнта збільшення ставки військового збору (від 5% до 100% ставки), додаткові доходи держбюджету складатимуть від 269 млн грн до 5 млрд 382 млн грн на місяць.

Отже, залежно від політики Кабміну можливі втрати доходів ПФУ від повернення правила добровільної сплати ЄСВ з боку “спрощенців” повністю компенсуються”, — резюмують народні депутати.

А якщо ще й ФОП почнуть платити ЄСВ, то це буде додатковим поповненням бюджету. Припустимо, що у 2025 році працюватимуть 2/3 від ФОП минулого року, отже — 1 млн 240 тис. Щомісяця кожен ФОП повинен буде сплачувати за себе мінімальний ЄСВ (1760 грн), тому додаткові доходи ПФУ теоретично складатимуть 2 млрд 182 млн грн на місяць.

Пенсії військових чіпати не можна

Як вважає ексміністр соцполітики Андрій Рева, це правильне рішення. Тому що в країні існує максимальна пенсія 23 760 грн, а все, що зверху, доплачують ті, хто це собі додав у судах.

“Логічно, щоб суми, що перевищують 23 760 грн, обкладалися військовим збором 5%. Це нормально. Тим більше, що сьогодні економічна ситуація в країні вимагає шукати варіанти економії. І, оскільки закон не має зворотної сили, тобто прийняті судом надбавки до пенсій хитрим чиновникам і силовикам скасувати неможливо, чому б не змусити їх платити гроші на благо армії», — розповідає Комерсант український Андрій Рева.

Що стосується суддів, то тут окреме питання, адже вони отримують не пенсію, а спецутримання пожиттєве. Це трошки інше. Але й вони не збідніють.

“ЄСВ для ФОП — це їхня пенсія в майбутньому. Якщо вони сьогодні не будуть його платити, то потім не зможуть претендувати на пенсію. Адже принцип страхування у нас ніхто не скасовував, і я взагалі вважаю, що підхід щодо добровільної сплати ЄСВ треба ліквідувати, він має бути обов’язковим”, — зауважує ексміністр.

Але, як підкреслює Андрій Рева, потрібно бути обережними з військовими, адже в нас за законом близько 500 млн осіб отримують пенсію військовослужбовців. Ось тут потрібно чітко їх відокремити від інших отримувачів “спецпенсій”. Військових чіпати не треба.

Авторка: Алла Дуніна

Марина Максенко
Редактор