Вплив на Україну нових мит США буде складним, але не критичним. Але хто його таки відчує

3 Квітня 14:16

В України зараз є шанси домовитись про інші умови торгівлі з США. Про це, коментуючи повідомлення про нові мита, запровадженні США, заявила міністерка економіки України Юлія Свириденко, інформує Комерсант український.

Вона нагадала, що для України діятиме загальне мито на 10%.

«Якогось окремого вищого мита, як от у Молдови 31% чи у ЄС 20%, щодо України немає», – зазначила Юлія Свириденко і додала: «Складно, але не критично».

За її словами, наші мита на американські товари досить низькі – на автомобілі ставка 10%, на вугілля і нафту – 0%. Тому зараз, на думку міністерки економіки, в нас є шанси домовитись про інші умови і американська заява чітко говорить про таку можливість.

На думку Юлії Свириденко, Україна має, що запропонувати Сполученим Штатам Америки як надійний союзник та партнер, а від справедливих мит виграють обидві наші країни.

Як Україна торгувала з США у 2024 році

Міністерка економіки Юлія Свириденко навела такі цифри: Україна в минулому році експортувала до США продукції на $874 млн, з яких $363 млн припадало на чавун і ще $112 млн – на труби. Натомість куплено в США товарів на суму $3,4 млрд. Загалом Україна експортує до США понад 600 різних категорій товарів (дуже різних – навіть гайкові ключі), з них 65 видів продукції – на суму більше $1 млн.

При цьому, посадовиця визнала, що в тому разі, якщо з митами все залишиться як є, то американське універсальне мито вдарить в основному по малих виробниках.

«Тому ми вже працюємо над тим, щоб для України були кращі умови», – нанголосила Юлія Свириденко.

Негативний вплив від мит відчують українські виробники труб

Понад 75% українського експорту до США складають труби. На цьому наголошують в Інституті економічних досліджень. Там констатують, що американський ринок відіграє ключову роль у цій галузі.

У загальному експорті труб для нафто- і газопроводів з України частка США становить 37%. А в експорті труб для буріння нафтових і газових свердловин – 38% (частка ЄС – 21% і 6% відповідно). Ринок США також споживає 18% українських сталевих безшовних труб, які йдуть на експорт.

В Інституті вважають, що вплив на наших виробників може виявитися серйозним, адже сектор вже потерпає від високої вартості міжнародної логістики та воєнних ризиків.

Нагадаємо, 2 квітня 2025 року президент США Дональд Трамп оголосив про введення нових “взаємних мит”, які вдарять по імпорту з усього світу, зокрема 20% для Євросоюзу та 10% для України, назвавши це “Днем визволення” для американської економіки. Комерсант український про це повідомляв. Трамп назвав ці заходи «історичними», підкресливши, що вони поєднують базовий тариф у 10% для всіх країн і додаткові ставки для окремих держав, які, на його думку, несправедливо торгують із США. Китай отримав митний «подарунок» у 34%.

Як повідомляв Комерсант український, реакція світових ринків на такий безпрецедентний крок не забарилася. Насамперед, це відчули акції тих технологічних гігантів, які мають виробничі центри в КНР і Тайвані.

Найбільше постраждала компанія Apple, оскільки вона досі виробляє свої iPhone у Китаї – її акції впали на фантастичні 7%. Ф’ючерси на Nasdaq впали на 3,3%, S&P 500 – на 2,7%, FTSE – на 1,6%, а європейські ф’ючерси впали майже на 2%.

Уся “Чудова сімка” американських техногігантів (Apple, Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft, Nvidia та Tesla) втратила за раз близько 760 млрд дол. своєї вартости.

Японський Nikkei знизився на 2,8% після попереднього падіння до мінімуму за вісім місяців, причому впав майже кожен учасник індексу.

Золото досягло рекордної позначки в 3160 доларів за унцію.

Василевич Сергій
Редактор