Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила глобальну надзвичайну ситуацію через швидке поширення мавпячої віспи в африканських країнах. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Reuters.
“Очевидно, що для припинення цих спалахів та порятунку життів необхідні скоординовані міжнародні заходи реагування”, – заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Аданом Гебрейєсус.
Він додав, що для боротьби з новим спалахом mpox ВООЗ вже виділила $1,5 млн і планує виділити ще найближчими днями. Загалом підготовлений організацією план боротьби з інфекцією вимагатиме $15 млн, у зв’язку з чим ВООЗ має намір звернутися за фінансуванням донорів.
“Виявлення і швидке поширення нового штаму mpox на сході Демократичної Республіки Конго, його виявлення в сусідніх країнах, де раніше не повідомлялося про mpox, і потенційна можливість подальшого поширення в Африці та за її межами викликають велику тривогу”, – зазначив Гебрейєсус.
У Конго нещодавно було зафіксовано новий спалах віспи мавп, який незабаром поширився на сусідні країни, включаючи Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду. Африканський центр з контролю та профілактики захворювань (Africa CDC) був змушений оголосити надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я на континенті (PHECS).
Вже вдруге за три роки ВООЗ оголошує епідемію віспи, характеризуючи її як глобальну надзвичайну ситуацію. Раніше це сталося в липні 2022 року. Тоді спалах уразив майже 100 тис. людей у 116 країнах і вбив близько 200 осіб.
Цього разу загроза більш небезпечна. Від початку 2024 року лише в Демократичній Республіці Конго було зареєстровано понад 14 тис. випадків віспи та 524 смерті. Крім цього, спалах віспи поширився в 13 країнах Африки, включно із кількома, де ніколи раніше не повідомлялося про випадки хвороби.
Віспа мавп – це вірусне захворювання, вперше виявлене в 1958 році. Симптоми включають температуру, болі у м’язах, характерний висип та свербіж. Тяжкий перебіг хвороби частіше спостерігається у людей з ослабленим імунітетом, дітей та вагітних жінок.