Володимир Цибулько: “Туреччина послаблює росію в Сирії, щоб зупинити її на Кавказі”

2 Грудня 2024 16:04
ДУМКА

Ескалація воєнних дій у Сирії стала справжньою несподіванкою для багатьох невтаємничених. Світ побачив “Алеппо за три дні” у виконанні антирежимних бойовиків, яких пов’язують з Туреччиною. Все гучніше лунають розмови про те, що під загрозою падіння навіть столиця Дамаск, після чого, схоже, від режиму Башара Асада не залишиться зовсім нічого.

При цьому відомо, що головним союзником режиму Асада в Сирії є росія. Саме завдяки її військовій допомозі, за великим рахунком, режим і вистояв у попередні роки. Однак головною ударною силою росіян раніше там був контингент найманців із “Вагнера”, якого більше немає у тому вигляді, в якому він наганяв страху раніше. Наразі росія перекинула всі сили на український фронт і її військова присутність у Сирії є мінімальною. Саме цим і скористалися бойовики, щедро “підігріті”, як стверджують, саме Туреччиною.

Що можуть означати ці події для війни в Україні та чому Ердоган, який раніше демонстрував дружні стосунки з Путіним, робить такі антиросійські кроки? Адже тепер росії треба обирати з двох альтернатив: знімати частину військ з українського фронту і перекидати їх у Сирію чи зрадити свого союзника Асада. Про все це «Комерсант Український» запитав у політолога Володимира Цибулька.

Туреччина проти росії: хто від кого залежить?

Політолог переконаний, що чинний президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган займає сильну позицію у відносинах із Кремлем.

“Ердоган від Кремля жодним чином не залежить, це Кремль залежить від Ердогана. Тому він і поводиться як людина, яка може ставити зустрічні вимоги”,

– зазначає експерт.

За словами Цибулька, ключовим фактором, що дає Туреччині важелі впливу на росію, є контроль над Босфором і Дарданеллами. І цей контроль безпосередньо впливає на положення росії в регіону далеко не позитивним чином.

“Ердоган перекрив рух для російського флоту, і через це постачання на Сирію обвалилося. Довгим маршрутом з Балтики до Сирії не напостачаєшся”,

– додає політолог.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Іншим важливим важелем, стверджує Цибулько, є “Турецький потік” – газова труба, що слугує майже єдиною альтернативою українській ГТС для російського експорту енергоносіїв до Європи. До того ж, раніше Туреччина постачал товари подвійного призначення до росії, однак зараз припинила і цю практику.

Тож усе свідчить про те, що Ердоган вирішив зіграти на цй залежності росії у своїх інтересах. І ослаблений російський військовий контингент у Сирії така потуга як Туреччина може просто “не помітити” стверджує Цибулько.

Як ситуація в Сирії впливає на війну в Україні

Події в Сирії та Україні, за словами експерта, тісно взаємопов’язані, однак ключ до нинішніх сирійських подій він пропонує шукає зовсім не тут. За словами Цибулька, ідеться про турецьку відповідь на російську активність на Кавказі.

“Мені здається, що події в Сирії – це реакція на спробу росії захопити узбережжя Чорного моря, Абхазії й Грузії”,

– пояснює політолог.

Цибулько нагадує, що росія намагалася перевести свій флот із Севастополя до Абхазії. Однак ця спроба провалилася, коли місцева влада не дозволила базування. Були й інші маневри, наприклад, спроби купити абхазьке узбережжя під виглядом створення курортів, які насправді могли стати базою для російського флоту.

Активна робота росіян з проросійською владою у Грузії теж ні в кого не викликає сумнівів і помітна неозброєним оком.

“Тому, по суті, мені здається, що удар, в тому числі, по російському контингенту в Сирії був запобіжною мірою, щоб рф не лізла в Грузію”,

– резюмує Володимир Цибулько.

Таким чином, дії Ердогана в Сирії не лише послаблюють російський вплив у регіоні, але й демонструють, що геополітична гра Ердогана далеко не завжди відповідає інтересам росії, а натомість створює нові виклики для Кремля.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз