Воєнний стан у Пд. Кореї: протистояння президента і парламенту на тлі зростання загрози від КНДР

3 Грудня 2024 17:30
ДУМКА


Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль сьогодні неочікувано оголосив у країні воєнний стан. Як повідомляє CNN, принагідно президент звинуватив опозиційну до нього Демократичну партію, яка має більшість у парламенті, у антидержавній діяльності.

Приводом до цього стало відхилення парламентом бюджтеної пропозиції уряду і спроби імпічменту топ-прокурорів. Президент заявив, що Демократична партія перетворила парламент на притон злочинців, а країну – на нарко-рай.

Також він звинуватив Демократичну партію у симпатії КНДР.

За повідомленнями агенції Yonhap News Agency, у країні заборонено будь-яку політичну діяльність включно з парламентською та введено цензуру. Тих, хто порушує воєнний стан, можуть заарештувати або провести обшук без ордера, йдеться в указі президента.

«Комерсант Український» попросив прокоментувати ці стрімкі події політолога Руслана Бортника.

Зростання військової загрози з боку КНДР

Бортник пояснив, що внутрішньополітична ситуація в Південній Кореї є досить нестабільною, однак причини такого кроку президента слід шукати не лише в ній. Він нагадує, що північно-корейські військові беруть зараз безпосередню участь у війні росії проти України.

“Північно-корейські війська сьогодні, перебуваючи на території рф і беручи пряму чи опосередковану участь у російсько-українській війні, отримують спеціальний досвід. Повертаючись на корейський півострів, вони посилюють військову загрозу для Південної Кореї”.

– вважає політолог.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Окрім цього, Північна Корея має доступ до сучасних російських військових технологій, що ще більше підсилює її можливості.

“КНДР може отримувати деякі сучасні російські технології, зокрема у сфері будівництва систем підводних човнів та багато іншого. Це змінює баланс сил на корейському півострові”,

— зазначив Бортник.

Політичні мотиви загострення

На думку експерта, Південна Корея враховує ймовірність свідомої провокації з боку КНДР, метою якої є політичний тиск на США.

“Південна Корея вважає вірогідним сценарій політично вмотивованого загострення з боку Північної Кореї як елемент підготовки до перемовин із Дональдом Трампом. Північна Корея завжди провокувала загострення, щоб змусити США піти на певні поступки. Це традиційна північно-корейська дипломатія”,

– наголошує Руслан Бортник.

Тим часом події в Сеулі розгортаються дуже швидко. Деякі ЗМІ стверджують, що будівлю парламенту уже оточено, а на дах приземлилися гелікоптери. Водночас лідер опозиційної до президента Демократичної партії Лі Чже Мен закликав гуртуватися на захист парламентаризму. Він назвав оголошення воєнного стану “неконституційним” і заявив, що парламент спробує анулювати закон.

За законами Південної Кореї, уряд має скасувати воєнний стан, якщо цього вимагає більшість Національних зборів. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз