Воєнний стан у Пд.Кореї може вилитися в імпічмент для президента
4 Грудня 2024 10:11
Воєнний стан у Південній Кореї протривав близько шести годин, після чого парламент заблокував це рішення президента. Натомість тепер Президент Південної Кореї Йон Сок Йоль зіткнувся із жорсткою критикою та закликами до імпічменту, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Yonhap News Agency.
Коротка історія воєнного стану у Південній Кореї
Учора вечері Йон раптово оголосив воєнний стан, звинувативши опозиційні до нього партії, які мають більшість у парламенті, в “підриві функціонування держави” через їхні спроби ініціювати імпічмент урядовців та скоротити бюджет на наступний рік.
Близько 280 військовиків увійшли на територію парламенту, а поліцейські заблокували його входи. Це стало першим подібним випадком у країні з моменту встановлення демократичної системи в 1987 році. Тому це рішення шокувало суспільство.
Рішення Йона про воєнний стан було скасовано в середу вранці після того, як Національна асамблея проголосувала проти нього: 190 голосів “за” скасування і жодного “проти”. При цьому деякі депутати пропрезидентської партії “Сила народу” також підтримали це рішення.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Імовірність імпічменту
Лідер Демократичної партії (ДП) Лі Чже Мьон назвав дії президента “незаконними” і заявив, що “Йон більше не є президентом”. ДП оголосила про намір висунути звинувачення у державній зраді проти Йона, а також міністрів оборони та внутрішніх справ, і домогтися їхнього імпічменту.
Згідно із законом, парламент має 72 години на розгляд питання про імпічмент після внесення відповідного подання. Для його затвердження потрібна підтримка двох третин із 300 депутатів. ДП із меншими опозиційними до президента партіями має 192 мандати, тому необхідно залучити щонайменше вісім депутатів від пропрезидентської партії.
Якщо імпічмент буде ухвалено, Конституційний суд вирішуватиме, чи варто усувати Йона з посади. На час судового розгляду його повноваження тимчасово перейдуть до прем’єр-міністра Хан Док Су.
Політична криза і міжнародна реакція
Дії президента викликали політичну кризу та занепокоєння міжнародних партнерів. Державний секретар США Ентоні Блінкен наголосив на важливості розв’язання політичних конфліктів “мирним шляхом і відповідно до верховенства права”.
Крім того, опозиція планує наступного тижня переголосувати за законопроєкт про спеціального прокурора для розслідування корупційних справ, пов’язаних із першою леді. Цей законопроєкт був тричі заветований президентом і потребує двох третин голосів для подолання вето.
Дії Йона також вплинули на його політичну репутацію в умовах зростання викликів для країни, зокрема перед зустріччю з Дональдом Трампом, яка планується після інавгурації останнього на початку 2025 року.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко