Індію складно назвати другом України. Починаючи з повномасштабного російського вторгнення у 2022 році ця держава не підтримала жодної проукраїнської ініціативи, утримувалася від підтримки проукраїнських резолюцій в ООН, не підписала комюніке саміту миру тощо. Не кажучи вже про реальну допомогу зброєю чи фінансами.
Натомість Індія не приєдналася до антиросійських санкцій і максимально використала цю ситуацію на свою користь (і на користь росії) – вона обігнала Китай і стала найбільшим покупцем російської нафти. Кількість нафти, яку Індія купує в росії, зросла зі статистично незначущих показників у 2021-2022 фінасовому році до більш ніж 1,5 млн барелів на день у 2023-2024 рр., що складає третину усієї купленої цією державою нафти.
На цьому тлі візит Прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до Києва виявився несподіванкою для більшості вітчизняних спостерігачів і коментаторів. Комерсант український запитав у політолога Володимира Цибулька, що означає цей приїзд і під яким кутом зору його варто сприймати.
Індія-Україна: перспективи військово-технічного співробітництва
Як виглядає з поведінки Індії останніх двох з половиною років, російсько-українська війна її не дуже обходить. Індія зосереджена виключно на власних інтересах і навіть не намагається робити вигляд, що її турбує ще щось. Однак це зовсім не означає, що ця держава закрита для співпраці з Україною. Цибулько вважає, що наша держава має багато цікавих можливостей для Індії, причому саме у військово-технічній сфері.
“Індія закупила дуже багато радянського озброєння свого часу, і вона прекрасно розуміє, що нинішня рф, якщо закінчиться війна, не зможе запропонувати їй гарний сервіс щодо такого озброєння. Але такий сервіс може запропонувати Україна”,
– зазначає експерт.
Цибулько підкреслює важливість українських розробок для Індії.
“З Україною Індію поєднує кілька важливих проєктів. Перше – це необхідність, залежність від України у турбінних силових системах, бо на індійських кораблях, які закуплені у росії, стоять саме турбіни “Зоря” – наш проєкт, Миколаївський. Далі: на озброєнні в Індії стоять понад 100 літаків АН-132, і Україна модернізувала певну їхню кількість – до десятка загалом – цих літаків, які могли б ще років 20 політати”.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Індія-росія: любов за розрахунком
Тим часом відносини між Індією та росією далеко не ідеальні, особливо в економічній сфері, стверджує експерт. Практичний перехід Індії на російську нафту означає ще й залежність росії від цього, особливо в умовах, коли Китай суттєво скоротив закупівлі російської сировини. Тому Індія може собі дозволити диктування росії умов, затримку платежів та інші не надто приємні для рф речі.
До того ж, і у цих відносинах присутня військово-технічна складова, яка теж обертається для Кремля проблемами.
“Рф зірвала поставки в Індію багатьох комплексів С-400. Вони запевняли індусів, що 2024 року все поставлять, але зірвали ці поставки. Тобто в рф з’являється багато боргів”,
– стверджує експерт.
Тож, і в цьому розрізі Індія проводить прагматичну політику, яка зовсім не виключає контактів з українською стороною.
Індія-Китай-Захід: конкуренція за “місце під сонцем”
Іншим важливим елементом цього глобального пазлу, звісно ж, є Китай, чиї відносини з Індією характеризуються жорсткою конкуренцією за глобальне лідерство.
“Індія та Китай мають конфлікти і між ними велике змагання за, власне, перспективу. Індія зараз дуже втрутилася у певну монополію Китаю як світової фабрики, і саме Індія перебазовує [у себе] багато виробництв-компаній, які до цього робили ставку на Китай”,
– пояснює Цибулько.
Індія обійшла Китай в демографічному плані і тепер саме вона є найбільшою державою світу за населенням, зауважує політолог, але в економічному сенсі це п’ята економіка світу. Ця економіка уже змагається з Китаєм в багатьох сферах, зокрема в галузі автомобілебудування, додає експерт. І тут в Індії є одна дуже важлива перевага – кращі перспективи у відносинах із Заходом.
“Зараз можна сказати, що, у будь-якому випадку, Індія має більше шансів вибудувати довірливі стосунки із Великою сімкою. На відміну від Китаю. І в цьому її перспектива. Тому я і говорю, що відбувається битва за перспективу”,
– резюмує експерт.
Тож, нинішній візит Моді до Києва демонструє складну геополітичну гру, в якій Індія намагається балансувати між різними світовими гравцями, використовуючи свої економічні та стратегічні переваги. І українсько-російська війна, на жаль та дуже імовірно, не є важливим фактором чи елементом цієї гри для Індії.