Військовий повернувся, але не доповів: ВС пояснив, коли настає кримінальна відповідальність

4 Червня 20:53

Військовослужбовець-контрактник може бути притягнутий до відповідальності за самовільне залишення військової частини навіть у випадку, якщо він повернувся, але не доповів про своє прибуття командиру. Про це йдеться в ухвалі Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 31 березня 2025 року у справі №295/8165/23, передає «Комерсант Український».

Судді наголосили, що відповідальність за ч. 5 ст. 407 ККУ настає у випадку несвоєчасної явки на службу без поважних причин після перебування поза частиною. Навіть якщо військовий повернувся, але не доповів про своє прибуття та не приступив до виконання службових обов’язків, це також вважається правопорушенням.

Фігурантом справи є військовослужбовець-десантник, який без дозволу командування 18 червня 2022 року не з’явився до пункту тимчасової дислокації. До 22 червня 2023 року він перебував поза службою, після чого з’явився до слідчого відділу ДБР у Житомирі, завершивши тим самим склад злочину.

Богунський райсуд Житомира у червні 2023 року визнав його винним і призначив 5 років позбавлення волі. Водночас суд звільнив його від відбування покарання з випробувальним строком на один рік.

Житомирський апеляційний суд у липні 2024-го скасував умовний вирок і постановив нове рішення — 5 років реального ув’язнення.

Захист просив касаційний суд скасувати ці рішення та призначити новий розгляд справи. Крім того, засуджений клопотав про звільнення від відповідальності на підставі наміру повернутися до служби.

Верховний Суд відхилив касаційну скаргу та залишив у силі вироки попередніх інстанцій.

Марина Максенко
Редактор

Читають зараз