Військовослужбовці не можуть отримати земельні ділянки: що кажуть у Держгеокадастрі
21 Жовтня 2024 15:30
Проблема з отриманням земельних ділянок військовослужбовцями в Україні набуває дедалі більшої уваги. Незважаючи на те, що військові мають право на отримання земельних ділянок, у реальності вони часто стикаються з різними перешкодами.
Головне управління Держгеокадастру Києва та області відповіло на запит «Комерсант Український» щодо отримання земельних ділянок військовослужбовцями. У відповіді наголошується, що питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення регулюється відповідно до Земельного кодексу України і наразі існує заборона на передачу земель.
Зокрема, зміни до законодавства, що набрали чинності 19 листопада 2022 року, забороняють безоплатну передачу земель.
“Цією нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність», — повідомила начальниця Головного управління Держгеокадастру Києва та області Наталя Черненко.
Винятки становлять лише випадки, коли земельна ділянка вже знаходиться у користуванні або коли на ній розташоване нерухоме майно, додала Черненко.
Отже, можливість безкоштовного отримання землі державної або комунальної власності у приватну власність значно обмежена на законодавчому рівні.
Перепони на шляху отримання землі
Варто зазначити, що й до повномасштабного вторгнення, військовослужбовці стикалися з низкою перепон щодо отримання обіцяних державою земельних ділянок. Найзапекліша боротьба йшла за земельні ділянки під Києвом. Подекуди доходило і до судових справ. Про це в ексклюзивному коментарі «Комерсант Український» розповіла правозахисниця, що опікується військовими та ветеранами та має низку успішних кейсів.
До прикладу, через суди доводилося виборювати земельні ділянки в Бориспільському районі на території Сеньківської сільської ради, розповідає анонімно для правозахисниця.
Каже, ще в 2019 суд зобов’язав Держгеокадастр повторно розглянути заяву на надання дозволу на розробку документації для відведення земельної ділянки. Втім, досі відповіді немає. Справи 116 військових зависли у повітрі через місцевих «князьків».
Що стосується справи Сергія Поліщука, чий запит на відведення земельної ділянки в Бориспільському районі Київської області було незаконно заблоковано, Окружний адміністративний суд Києва у своєму рішенні визнав дії Держгеокадастру протиправними.
“Однією з головних перешкод є дії Дмитра Яковлєва, який присвоїв собі 16,24 га землі в цьому ж районі після смерті свого батька. Яковлєв не має законного права користуватися цією землею, тим більше передавати її в оренду або продавати, оскільки йдеться про державну власність. Цей випадок є частиною змови, яка триває роками, а син просто використовує вплив свого покійного батька”, — зазначила правозахисниця.
Отже, ситуація з безоплатною передачею земель військовослужбовцям залишається складною.
За інформацією джерел «Комерсант Український», у Верховній Раді наразі напрацьовуються шляхи спрощення процедури передачі земель державної та комунальної власності в умовах воєнного стану.
Для більш детальної інформації, були направлені відповідні запити. За оновленнями слідкуйте на .
Авторка: Анастасія Федор