Війна закінчиться сьогодні, 30 грудня? Конспірологія, прогнози та реальність

30 Грудня 10:27
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Гаряча фаза війни має завершитися 30 грудня. Таку гучну заяву зробив журналіст Дмитро Гордон. Після чого у соціальних мережах розгорівся справжній шквал обговорень: користувачі активно розповсюджують чутки про можливі «таємні переговори» між росією та США, що нібито відбулися у Вашингтоні. Ажіотаж підігріли повідомлення про маршрут літака зі спеціального льотного загону «росія», який кілька днів перебував у столиці США. Чи дійсно у ці дні відбуваються кулуарні домовленості, які змінять хід війни або кому вигідна подібна конспірологія – розбирався Комерсант український.

Заява Гордона

29 грудня Дмитро Гордон заявив про наближення кінця війни. 

«Завтра у Вашингтоні відбудеться історична зустріч, яка покладе край війні»,

— каже Гордон.

Журналіст, зокрема, вказує на те, що зменшення кількості повітряних тривог і ударів дронів останніми днями — це, на його думку, наслідок домовленостей, досягнутих у США.

Російський спецборт два дні перебував у США: що відомо

Маршрут літака Іл-96-300 спеціального льотного загону «росія», яким користуються вищі посадовці рф, викликав нову хвилю припущень про можливі таємні переговори між Москвою та Вашингтоном. Офіційних повідомлень про візит російської делегації до США немає, проте дані сервісу FlightRadar свідчать, що з 26 по 28 грудня літак здійснював польоти між Москвою, Нью-Йорком і Вашингтоном.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Маршрут спецборта

  • 25 грудня: виліт із Москви до Санкт-Петербурга.
  • 26 грудня: переліт з Петербурга до Нью-Йорка, а звідти — до Вашингтона.
  • 28 грудня: повернення через Нью-Йорк до Москви.

Цей літак використовується для службових польотів найвищого керівництва росії, включаючи главу МЗС Сергія Лаврова, голову СЗР Сергія Наришкіна, а також Дмитра Медведєва.

Хто і з якою метою відвідував США? Наразі немає офіційної інформації щодо візиту. Ні російська, ні американська сторони не повідомляли про якісь контакти на високому рівні в ці дні.

Реальність і контраргументи

У цей же день, 28 грудня, міністр закордонних справ росії Сергій Лавров заявив, що Москву не влаштовують пропозиції команди Дональда Трампа щодо врегулювання ситуації в Україні. За його словами, ідеї відкласти вступ України до НАТО на 20 років чи розмістити миротворчий контингент з європейських сил неприйнятні для Кремля. Водночас Лавров наголосив, що поточні контакти між адміністрацією Джо Байдена і Москвою не стосуються переговорів щодо України.

Додаткової інтриги додають заяви про значні рішення, які готуються в США щодо підтримки України, а також про потенційні зміни у російсько-американських відносинах напередодні інавгурації нового президента США. Президент України Володимир Зеленський також анонсував важливе рішення США щодо підтримки України, яке очікується 30 грудня. Однак це скоріш за все стосується нового пакету військової допомоги, а не припинення війни. 

Чутки та емоції у суспільстві

Водночас у деяких військових чатах нібито з’явилася інформація про час припинення війни. 

Серед військових і політиків настрої різняться. Телеграм-канал «ОФІЦЕР» зазначає: 

«Особисто я не проти, щоб війна закінчилась хоч зараз, але маховик війни набрав таких обертів, що її раптова зупинка неможлива»

“ОФІЦЕР”

Народна депутатка Ліза Богуцька також висловила свої міркування, провівши паралелі з пандемією COVID-19. Вона зазначила, що війна може закінчитися несподівано через зовнішні фактори, такі як стихійне лихо або внутрішній колапс у росії.

“Іноді мені здається, що війна закінчиться несподівано. Саме так, як Ковід. Пам’ятаєте масковий режим? […] Все закінчилось в один день. За годину. Навіть більше – миттєво. Як тільки пролунали перші вибухи в Україні. Так само буде і з війною. Щось трапиться. Обов’язково. Стихійне лихо, наприклад. Уявіть, якщо землетрус проковтне Кремль” 

Ліза Богуцька

Надзвичайний та Повноважний Посол Валерій Чалий у раптову зупинку війни не вірить. Адже ані про зустріч, ані про її завершення інформації не має.

Реальніший прогноз

На тлі розмов про завершення з’являється більш прагматичний прогноз: на новорічні свята можливий обмін полоненими. Цю інформацію підтверджують кілька інсайдерських джерел.

Загалом попри надії та прогнози, реальність залишає мало підстав для віри у швидке завершення війни. Україна продовжує боротися за свою свободу, а Захід надає необхідну підтримку. Зміни можливі, але вони потребують часу та зусиль, а не лише гучних заяв і чуток.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко