Понад 60% представників малого та середнього бізнесу України заявили про суттєве погіршення економічних і фінансових показників, що стало наслідком повномасштабного вторгнення росії. Такі дані наводить дослідження «Стійкість українського бізнесу під час повномасштабного вторгнення», проведене Київським національним економічним університетом імені Вадима Гетьмана, інформує Комерсант український
Результати опитування продемонстрували, що повномасштабне вторгнення росії мало значний негативний вплив на український бізнес. Найбільше постраждали підприємства, розташовані в областях, які безпосередньо постраждали від наслідків активних бойових дій.
Лише 14,1% респондентів зазначили, що їх бізнес не зазнав суттєвих змін. Існує прямий взаємозв’язок між відсотком підприємств, що постраждали, та інтенсивністю бойових дій в регіоні: прифронтові області зазнали найбільших втрат.
Згідно з результатами дослідження, найбільшими викликами для підприємців стали зростання собівартості продукції та послуг, брак коштів для інвестицій у розвиток і суттєве зменшення виробничих показників.
Посилення мобілізаційних процесів є найбільшим фактором впливу на бізнес у всіх областях , з середнім показником 3,66. Це вказує на те, що посилена мобілізація значно впливає на роботу підприємств незалежно від регіону.
Високі витрати на енергоносії та проблеми зі збутом продукції/послуг також є значними факторами, з середніми показниками 3,42 та 3,24 відповідно. Особливо це стосується прифронтових областей, де витрати на енергоносії мають більший вплив.
Брак кваліфікованої робочої сили та скорочення попиту на продукцію/послуги також важливі, з середніми значеннями близько 3,26-3,28. Ці фактори мають однаковий рівень впливу в обох типах областей.
Законодавчі бар’єри залишаються суттєвим фактором з середнім показником 2,98, причому цей вплив є дещо вищим у прифронтових областях (3,06).
Недостатня інфраструктура та втрата постачальників є більш релевантними для прифронтових областей (на 7 і 9 відсотків відповідно), що пояснюється ускладненою ситуацією з інфраструктурою та логістикою в цих областей.
Відсутність доступу до фінансування має більший вплив на підприємства в інших областях, ніж у прифронтових. Проте різниця є несуттєвою – близько 2%.
Культурні відмінності та проблеми з експортом продукції/послуг мають низький середній показник, що вказує на їх невеликий вплив на бізнес, незалежно від області.
Ключові запити для налагодження роботи бізнесу
Серед основних завдань, які стоять перед бізнесом сьогодні, збереження персоналу, розширення ринків збуту та оновлення обладнання є найактуальнішими запитами. Особливо ці потреби більш виражені у середніх підприємствах.
Хоча загальні тенденції для всіх категорій підприємств схожі, є й певні відмінності. Так, наприклад, великі підприємства частіше зазначають потребу в нових приміщеннях, транспортуванні продукції та сировині, що пов’язано з більшими масштабами їхньої діяльності.