Віртуальні активи та реальні завдання: як оподатковувати і кому та що регулювати

8 Квітня 15:49

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку розробила матрицю, яка демонструє варіанти оподаткування різних операцій з віртуальними активами – від майнінгу до airdrop. Про це повідомив голова комісії Руслан Магомедов, інформує Комерсант український.

Ця матриця, за словами посадовця, базується на міжнародному досвіді та адаптована до української юрисдикції, а її завдання – допомогти відповідальним органам прийняти зважене рішення.

«Під час цього процесу важливо враховувати переваги та недоліки кожної моделі, адже ці аспекти можуть критично впливати на ринок і податкову відповідальність», – наголосив Руслан Магомедов.

Він повідомив, що раніше цей документ вже було презентовано робочій групі при профільному парламентському комітеті. Тепер з ним можуть ознайомитись і потенційні учасники ринку віртуальних активів. Це можна зробити за посиланням.

На порядку денному ще й розподіл повноважень між регуляторами

В Україні регулюванням ринку віртуальних активів, як передбачається, будуть займатися два ключові органи – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національний банк України.

Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» повідомила, що законопроєкт про віртуальні активи в Україні із розподілом повноважень регуляторів буде підготовлено до жовтня 2025 року.

За її словами, українська сторона разом з міжнародними партнерами чітко визначить, хто з регуляторів за що відповідатиме, але запевнила, що регулятором точно не буде Мінцифри через позицію Міжнародного валютного фонду. Хоча залучення цього міністерства до роботи над законопроєктом вітається.

Перша заступниця голови Нацбанку також повідомила, що після ухвалення згаданого закону НБУ розроблятиме свої внутрішні нормативно-правові акти, щоб врегулювати всі питання в своїй сфері відповідальності, адже ринок потребуватиме упорядкування.

В Україні раніше представили модель розподілу повноважень регуляторів

Свою модель розподілу повноважень на ринку віртуальних активів наприкінці березня представила Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Її також було презентовано місії МВФ. Комерсант український про це розповідав.

Згідно з цією моделлю, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідає за регулювання ринку віртуальних активів, які не підпадають під категорію електронних грошей. Тобто вона здійснюватиме нагляд за емісією та обігом токенів (окрім електронних грошей), контролюватиме діяльність емітентів та постачальників послуг із віртуальними активами (крім обміну на гроші), а також протидіятиме зловживанням.

Національний банк України зосереджується на регулюванні криптовалют, які класифікуються як електронні гроші або токени електронних грошей (Electronic Money Tokens, EMT). НБУ регулюватиме випуск і торги електронних грошей, контролюватиме їхніх емітентів та обмінні операції, а також запобігатиме зловживанням у цьому секторі.

Василевич Сергій
Редактор