Вік роботі не завада: роботодавці змушені корегувати свої пріоритети
31 Березня 12:56
В Україні через дефіцит працівників компанії все активніше пропонують вакансії чоловікам старше 60 років. Про це з посиланням на директорку Інституту демографії та соціальних досліджень Еллу Лібанову повідомляє Finance.ua, інформує Комерсант український.
Як зазначає Елла Лібанова, сьогодні всі роботодавці «ганяються» за чоловіками 60 плюс, тому що їх не мобілізують.
«Вони (роботодавці, – ред.) прекрасно розуміють, що ці чоловіки, які почнуть у них працювати, вони не підуть через місяць-два-три на фронт, що вони будуть працювати довго, а в 60 років працездатність зберігається безумовно. Для фізичних робіт, можливо, не так, а для розумових – точно», – наголошує директорка Інституту демографії та соціальних досліджень.
Заступниця міністерки соціальної політики Дарія Марчак також вважає, що портрет шукача роботи в Україні змінюватиметься.
За її словами, бізнес відкриватиме нові ніші, пропонуватиме нові продукти, а роботодавці фокусуватимуться на досвідчених людях старшого віку.
«Це люди, які вже мають життєвий досвід за плечима, вони вже розуміють, яким чином поводитися в різних життєвих ситуаціях, вони вже краще взаємодіють із суспільством. Нам потрібно навчитися, як країні, отримувати переваги від віку, а не сприймати збільшення середнього віку громадян як проблему чи виклики», – зазначила посадовиця.
Якими ще тенденціями характеризується ринок праці
За підсумками минулого року середній рівень безробіття зменшився до 14,3%. У 2023 році він становив 17,4%, у 2022-му – 18,5%. Такі дані наводяться в огляді Центру економічної стратегії.
Ринок праці у 2024 році залишався нерівномірним: вакансій було багато, але безробіття все ще залишалося високим, що свідчить про наявність структурного безробіття. Брак робочої сили став однією з ключових проблем бізнесу.
Дефіцит кадрів загострив конкуренцію між роботодавцями, що стимулювало зростання реальних зарплат, навіть порівняно з довоєнним періодом. Компанії активніше залучали жінок, студентів і людей похилого віку на посади, які раніше займали переважно чоловіки. Зокрема, жінки все частіше працювали водіями вантажівок, зварювальниками, слюсарами та водіями громадського транспорту.
Втім, перенавчання потребує часу, а кількість робочої сили й далі скорочується через мобілізацію та виїзд людей за кордон. Тому, як вважають в Центрі економічної стратегії, диспропорції на ринку праці збережуться й у найближчі роки.
«Барометр ринку праці 2024» вказує на цікавий парадокс
Українські компанії одностайно заявляють про дефіцит кадрів, але якщо раніше кадровий голод проявлявся у пошуку спеціалістів окремих, зокрема робітничих професій, то зараз бізнес стикається з дефіцитом кадрів на всі категорії працівників. Про це йдеться у дослідженні кадрового порталу GRC.ua “Барометр ринку праці 2024. Прогнози на 2025 рік”.
Аналітики порталу також звертають увагу на цікавий парадокс, коли роботодавці відчувають наростаючий кадровий голод, а спеціалісти не можуть знайти роботу.
«Пояснень такому явищу багато. Проте і роботодавці, і фахівці одностайно озвучили дві основні проблеми: невідповідність очікувань по рівню заробітної плати фахівців та можливості оплати праці роботодавцями, а також те, що сьогодні потреби роботодавців у фахівцях певних професій та кваліфікації не покривають наявні на ринку спеціалісти», – зазначають автори дослідження і костатують, що «багато спеціалістів залишаються незатребуваними».