Відсутність дощу загрожує врожаю в Європі. В зоні ризику – Польща та Україна

15 Квітня 15:06

У країнах Центральної та Східної Європи не вистачає квітневих дощів, що може створити проблеми для мереж поставок та фермерів, і в підсумку істотно вплинути на світовий ринок зерна. Про це пише Politico, інформує Комерсант український.

Європейська обсерваторія, яка здійснює спостереження за посухами, повідомляє, що, починаючи з середини березня деякі райони Польщі, України, Греції, Балкан, Швеції, Ірландії, Німеччини та інших країн опинились у помаранчевій зоні «попередження», тоді як на південно-східному узбережжі Іспанії вже оголошено «червону» тривогу.

За словами провідного фахівця обсерваторії Андреа Тореті, брак опадів у поєднанні з аномально теплою погодою – а минулого місяця на континенті був найспекотніший березень за всю історію спостережень – і спричиняють нинішню посуху.

«Ситуація, яку ми спостерігаємо, викликає певне занепокоєння. Особливо це стосується Центральної та Східної Європи, оскільки «дефіцит опадів там накопичувався протягом останніх 60-80 днів», – каже фахівець.

За його словами, нинішні умови нагадують ті, що були перед руйнівною посухою в Європі 2018 року і найближчі тижні будуть критичними.

«Якщо найближчим часом не буде дощу, ми очікуємо серйозних наслідків, наприклад, для сільського господарства», – наголосив провідний фахівець Європейської обсерваторії Андреа Тореті.

Найбільша зона ризику – Польща та Україна

Погодна ситуація в Центральній та Східній Європі особливо складна, оскільки суха зима не дала ґрунтам шансу відновитися після торішньої посухи. Найбільше можуть постраждати Польща та Україна, які є провідними світовими експортерами зерна.

«Потенційний поганий зерновий сезон у результаті сильної посухи може мати значний вплив на світовий ринок зерна», – вважає фахівець у галузі сільського господарства Клаас Нендель.

Свою оцінку він виклав у документі, поширеному німецькою метеорологічною службою на початку квітня. Там фахівець попереджає про небезпеку «посушливого року» для регіону, який часто називають житницею Європи.

Які прогнози щодо врожаю української пшениці

Департамент сільського господарства США (USDA) опублікував 10 квітня оновлений світовий прогноз балансу основних сільськогосподарських культур на 2024/25 маркетинговий рік.

Згідно з прогнозами USDA, на 2024/25 маркетинговий рік показники України щодо обсягів виробництва пшениці та кукурудзи залишаються без змін: 23,4 млн т та 26,8 млн т, відповідно.

При цьому, обсяг експорту пшениці збільшується на 0,5 млн т до 16,0 млн т, а експорт кукурудзи залишається на тому ж рівні – 22,0 млн т.

Що з поточним експортом українських зернових

Україна станом на 14 квітня з початку 2024-2025 маркетингового року (це липень 2024-го – червень 2025-го) експортувала 33,894 млн тонн зернових і зернобобових культур, з яких 1,07 млн тонн було відвантажено поточного місяця. Про це повідомила пресслужба Міністерства аграрної політики та продовольства, посилаючись на дані Державної митної служби.

Згідно з повідомленням, станом на 17 квітня минулого року загальний показник відвантажень становив 38,608 млн тонн.

Зазначається, що у розрізі культур із початку поточного сезону було експортовано пшениці – 13,423 млн тонн (у квітні – 300 тис. тонн), ячменю – 2,242 млн тонн (25 тис. тонн), жита – 10,8 тис. тонн (0), кукурудзи – 17,718 млн тонн (741 тис. тонн).

Василевич Сергій
Редактор