18 травня 2024 року набув чинності оновлений Закон про мобілізацію та мобілізаційну підготовку. У відповідності до положень цього закону в Україні було запроваджено обовʼязок усіх військовозобовʼязаних осіб у віці від 18 до 60 років оновити свої військово-облікові дані у двомісячний термін, тобто до 16 липня. Втім, окрім оновлення військово-облікових даних, цей закон також запровадив обовʼязок проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.
Через це, у військовозобовʼязаних виникли питання щодо відповідальності за непроходження ВЛК та умов коли може бути накладений штраф за відмову від її проходження. Відповіді на ці та інші питання – читайте в матеріалі Комерсант український
Чи випишуть штраф за непроходження ВЛК
Марк Андрусяк, директор Департаменту кадрової політики Міноборони України, заявив, що військовозобовʼязані особи, що оновили свої військово-облікові дані, але не пройшли ВЛК, можуть отримати окремий штраф, оскільки це два різні види виконання військових обовʼязків.
Таким чином, новий Закон України про мобілізацію та мобілізаційну підготовку передбачає два окремі обовʼязки:
- Оновлення військово-облікових даних;
- Проходження медичного огляду (ВЛК) для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.
Відповідно, за кожне з цих порушень може бути накладений окремий штраф.
Задля уникнення штрафів за не оновлення військово-облікових даних, що становлять від 17 000 до 25 500 гривень, більшість військовозобовʼязаних оновили свої дані впродовж відведених для цього 60 днів, але не проходили військово-лікарську комісію. Таким чином, у військовозобовʼязаних осіб зʼявилися побоювання через можливість отримати окремий штраф за непроходження медичного огляду.
Проте, у Міністерстві оборони України згодом пояснили, що в період оновлення військо-облікових даних проходження військово-лікарської комісії не вимагалося. Обовʼязок проходження ВЛК виникає лише після отримання повістки для його проходження.
Проходження ВЛК для обмежено придатних осіб
Згідно з вимогами наказу №402 Міністерства оборони, що набули чинності 4 травня 2024 року, особи зі статусом обмежено-придатні тепер зобов’язані пройти повторний медичний огляд без отримання повістки на військово-лікарську комісію. Відповідно до цього наказу, медичні комісії більше не можуть надавати статус обмежено-придатних, а отже, ці особи повинні пройти новий медогляд до 4 лютого 2025 року.
В результаті проходження комісії може бути визначено новий статус:
- Придатний;
- Придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК тощо;
- Тимчасово непридатний;
- Непридатний з виключенням з військового обліку; або
- Непридатний з повторним проходженням ВЛК через 6-12 місяців.
Невиконання цього обов’язку може призвести до накладення штрафу на військовозобов’язаного.
Чи можна відмовитись від проходження ВЛК
Варто відзначити, що в чинному законодавстві України наразі відсутня пряма заборона відмови від проходження ВЛК, хоча й існує обовʼязок її проходження. Таким чином, військовозобовʼязаний теоритично може відмовитися від проходження військово-лікарської комісії, проте це понесе за собою накладення адміністративної відповідальності, а також можливість визнання такої особи повністю здоровою та готовою для подальшої мобілізації.
Отже, після отримання повістки для проходження ВЛК військовозобовʼязаному слід зʼявитися до необхідного ТЦК та СП або до відповідного закладу охорони здоров’я, де буде проводитися медичний огляд для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.
Своєчасне проходження ВЛК допоможе вам уникнути накладення штрафів та присвоєння статусу придатний.
Відповідальність за відмову від проходження ВЛК
Як було зазначено вище, штраф за непроходження ВЛК може бути накладений лише за умови, що військовозобовʼязана особа отримала повістку для проходження ВЛК та не зʼявилась для її проходження.
Однак, відповідальності за неявку можна уникнути за наявності наступних вагомих причин:
- Перешкода стихійного характеру;
- Хвороба громадянина;
- Дії країни-агресора або інші обставини, що позбавили його можливості особисто прибути в зазначені пункт і строк;
- Смерть його близького родича (батьків, дружини/чоловіка, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини/чоловіка.
При цьому, наявність відповідних обставин має бути підтверджена за допомогою довідок чи офіційних документів, що мають бути подані до ТЦК та СП впродовж трьох днів.
Відповідальність за непроходження медогляду для визначення придатності до військової служби передбачено статтею 210-1 КУпАП, якою встановлено штрафи у розмірі від 17 000 до 25 500 грн за відповідні порушення під час дії воєнного стану та від 5 100 до 8 500 грн у мирний час.
Отже, оновлене законодавство України чітко визначає обов’язок військовозобов’язаних проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) після отримання повістки, за невиконання якого передбачені штрафи.
Хоча пряма заборона на відмову від ВЛК відсутня, уникнення її проходження без поважних причин може призвести до адміністративної відповідальності, що передбачає накладення значних фінансових санкцій.
Авторка: Оля Юшко