Відпочинок на Сейшелах під час війни: справу колишнього одеського військкома передано до суду
8 Жовтня 10:48Прокурори скерували до суду обвинувальний акт щодо колишнього керівника Одеського ОТЦК та СП, який замість служби відпочивав на Сейшельських Островах. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Офіс генпрокурора.
Мова йде про ексначальника Одеського обласного центру комплектування та соціальної підтримки Євгена Борисова, якого 1 травня 2023 року відсторонили через корупційні звинувачення, а на його місце призначили Олександра Охріменка.
Прокурори Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону скерували до суду обвинувальний акт щодо Борисова за фактами підроблення документів та їх використання, самовільного залишення місця служби та ухилення від військової служби (ч. 4 ст. 358, ч. 5 ст. 407 та ч. 4 ст. 409 КК України).
Наразі колишній одеський військком перебуває під вартою.
Слідство встановило, що підозрюваний 2 грудня 2022 року не з’явився вчасно на службу й ухилявся від її проходження до 16 грудня 2022 року. Як підтвердження поважної причини свого нез’явлення він надав завідомо підроблений документ. Це була виписка з медичної карти денного стаціонару про нібито перебування з 2 по 16 грудня 2022 року на лікуванні у медзакладі, начебто затверджена керівництвом лікарні, без прізвища лікаря та його посади.
Також зазначається, що 19 грудня 2022 року, перебуваючи на стаціонарному лікуванні у військовій частині, колишній військком ввів лікуючого лікаря в оману та обманним шляхом отримав перевідний епікриз із медичної карти стаціонарного хворого з рекомендацією щодо скерування на лікування за кордон.
При цьому встановлено, що з грудня 2022 року по січень 2023 року він відпочивав зі своєю матір’ю та дружиною в Республіці Сейшельські Острови та Королівстві Іспанія.
Наразі колишній одеський військком перебуває під вартою.
Справа Борисова: що відомо
Зазначимо, що проти Борисова вже ведеться кримінальне провадження за кількома статтями КК України. У 2023 році його затримало ДБР і суд призначив запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю застави у 150 мільйонів гривень. Згодом суди зменшили суму застави до 12 мільйонів гривень.
ДБР провела велике розслідування, зібравши “величезний” обсяг доказів.
У ході розслідування було встановлено, що члени сім’ї колишнього начальника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки придбали дороговартісні автомобілі на території України, після цього було переміщено за кордон. Також зафіксовано придбання елітної нерухомості за кордоном, загалом на суму понад 190 мільйонів гривень.
Різниця між вартістю набутих активів та законними доходами фігуранта та членів його сімʼї складає понад 140 мільйонів гривень. Походження цих коштів не підтверджується жодними документами.
Так, одне з журналістських розслідувань показало, що мати воєнкома минулого року стала власницею житлового будинку в Іспанії вартістю понад 4 млн євро. Також з’ясувалось, що, окрім елітної закордонної нерухомості, вона цьогоріч придбала ще й автомобіль Mercedes-Benz EQV за майже 3 млн грн.
Згодом правоохоронці встановили, що й теща ексвоєнкома впродовж останніх років стала власницею коштовного автопарку, не маючи для цього достатніх коштів законного походження. До нього входили: Toyota Land Cruiser Prado, Mercedes-Benz G 63 AMG, Toyota Land Cruiser.
Дружина ексвоєнкома також придбала іншу закордонну нерухомість — офісне приміщення в Іспанії вартістю 737 тис. євро, також не маючи для цього достатньої кількості законно отриманих активів та доходів.
Колишньому воєнкому вже було повідомлено про підозри:
- у набутті особою, уповноваженою на виконання функцій держави активів, вартість яких більш ніж на шість тисяч п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи (ст. 368-5 КК України);
- у нез’явленні вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинене в умовах воєнного стану – вчиненні кримінального правопорушення (ч. 5 ст. 407 КК України);
- в ухиленні військовослужбовця від несення обов’язків військової служби шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 409 КК України).
Санкції статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років.
У грудні 2023 року, на підставі запиту Офісу Генпрокурора про міжнародну правову допомогу, накладено арешт на нерухоме майно одеського військкома в Іспанії – віллу та офісне приміщення. Також судом накладено арешт на 9 земельних ділянок, два будинки, домоволодіння, дві квартири та 1/3 квартири, 6 елітних автомобілів.