Відомі нові подробиці смерті української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні
11 Жовтня 09:11Стало відомо про дату смерті в російському полоні української журналістки Вікторії Рощиної. Про це міністерство оборони рф повідомило у відповідь на звернення батька журналістки Володимира Рощина від 28 серпня 2024 року. Російське відомство відповіло 2 жовтня електронною поштою, написавши, що журналістка померла 19 вересня 2024 року. Про це повідомило видання Ґрати, зазначивши, що в розпорядженні редакції є копія листа, передає Комерсант український
За повідомленням російської сторони, її тіло повернуть на батьківщину в рамках обміну тілами.
Про смерть української журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні широкому загалу стало відомо учора, 10 жовтня. Про це зокрема повідомив народний депутат, голова комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Він зазначив, що, за офіційною інформацією від російської влади, це сталося в процесі етапування з Таганрогу до Москви.
“Попередньо я писав про те що спілкувався з батьком Вікторії якому прийшло російське офіційне повідомлення про смерть доньки. Звісно, ми чекали підтвердження від української влади, бо росіянам вірити не можна. Зараз в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України підтвердили що злочин таки вчинено в момент, коли Вікторію везли для обміну”,
– написав він у своєму Telegram-каналі.
Вікторія Рощина мала бути включена до одного з найближчих обмінів полоненими, повідомив речник ГУР Андрій Юсов у коментарі “Суспільному”. Її мали етапувати до “Лефортово”, щоб підготувати повернення до України.
Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в Україні Петро Яценко в ефірі телемарафону також повідомив, що інформацію про смерть журналістки підтверджено.
“Справді, ми провели внутрішнє розслідування, і, на жаль, цю інформацію підтверджено”,
– сказав він.
Яценко додав, що говорити про обставини смерті Рощиної зарано, вони з’ясовуються. Він підтвердив, що робота зі звільнення Вікторії велася. Загалом у російському полоні перебувають близько 25 українських журналістів.
Омбудсмен з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Україна отримала офіційне документальне підтвердження від російської сторони про смерть Рощиної.
“В черговий раз у російській неволі гине людина, перебування якої у застінках рф було підтверджене МКЧХ! Чому молода жінка померла, перебуваючи в російській неволі, – невідомо”,
– наголосив Лубінець.
Омбудсмен заявив, що вже повідомив ООН та МКЧХ, щоб вони зафіксували факт смерті цивільної особи, яку незаконно утримувала рф.
“Незаконні затримання і викрадення журналістів – зброя рф проти свободи слова! Росія вкотре порушила Женевські конвенції та міжнародне гуманітарне право. Міжнародна спільнота повинна тиснути на росію, аби всі винні у злочинах були притягнуті до відповідальності!”,
– підкреслив він.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Як Вікторія Рощина потрапила в полон
За інформацією видання Ґрати, Вікторія Рощина 25 липня 2023 року виїхала з України до Польщі, плануючи через Латвію в’їхати в росію, а потім потрапити на окуповану росією українську територію. Вона хотіла зібрати матеріал про вибори на окупованих територіях, наслідки руйнування Каховської ГЕС та ситуацію на Запорізькій АЕС.
Вікторія начебто не мала редакційного завдання, а працювала цього разу як журналістка-фрілансерка. Вона дісталася окупованих територій. Останній раз її бачив інформатор 22 серпня в Бердянську, після чого вона планувала поїхати до Мелітополя. 27 серпня Вікторія скасувала заплановану зустріч з інформатором.
Востаннє вона подзвонила рідним 4 серпня. Вікторія розповіла про складні перевірки на російському кордоні та відчуття небезпеки. З того часу зв’язок з нею втрачено. За іншими даними, Вікторія перестала виходити на зв’язок 3 серпня.
В СБУ повідомляли, що вона може перебувати в полоні, однак ці дані були непідтвердженими.
22 квітня 2024 року батько журналістки Володимир отримав листа від Міноборони росії, в якому відомство підтвердило затримання Вікторії.
На початку повномасштабного вторгнення Рощина вже була у російському полоні з 15 по 21 березня 2022 року. Її затримали в окупованому Бердянську.
Журналістська діяльність Вікторії Рощиної
Як журналістка, Вікторія Рощина співпрацювала з виданнями “Радіо Свобода” «Українська правда», hromadske, «Українське радіо», «UA:Перший», «Цензор.нет».
«В журналістиці з 16 років. Спеціалізуюсь на темах криміналу, правозахисної діяльності та судової системи. В березні 2022 року під час спроби потрапити в заблокований російськими військовими Маріуполь була на тиждень затримана окупантами за підозрою у шпигунстві»,
– писала Вікторія про себе на сайті Радіо Свобода.
Після повномасштабного російського вторгнення писала зокрема про життя на окупованих територіях, військові злочини росіян тощо. Один з матеріалів Вікторії, про життя в окупованому Херсоні, можна прочитати на сайті Радіо Свобода.