Туск говорить про сильну Європу, але Польща не поспішає діяти
4 Березня 16:03
Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск закликав Європу усвідомити свою велич і перестати розраховувати на США у справі свого захисту. Відповідне відео поширюється сьогодні в мережі, повідомляє Комерсант український.
“Лишень вслухайтеся, як це звучить: 500 мільйонів європейців просять 300 мільйонів американців захистити їх від 140 мільйонів росіян. Хочеться повторити саме ці слова: ви вмієте рахувати? Розраховуйте на себе, починайте розраховувати на себе не ізольовано, а з повним усвідомленням власного потенціалу. Якщо нам чогось і бракує сьогодні, то це зрештою не економічної чи демографічної переваги, а віри в те, що ми справді є глобальною силою”,
– сказав польський прем’єр журналістам.
Водночас польський чиновник трохи лукавить, оскільки в Польщі далі риторики справа не надто рухається. Саме Польща – серед тих держав ЄС, які відмовляються надсилати миротворців до України навіть у тому куцому форматі, який пропонує Президент Франції Еммануель Макрон.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Безпека України та Європи
Мюнхенська безпекова конференція 2025 стала справжнім шоком для багатьох і холодним душем для європейських політиків після того, як представники США озвучили своє бачення майбутньої безпекової моделі у Європі та світі. Зокрема промова Віцепрезидента США Джея Ді Венса зводилилася до того, що Європа більше не може покладатися на американську безпекову парасольку, оскільки США більше не гарантуватимуть їм цього. Також до європейців донесли, що безпека України після укладення перемир’я з росією теж перебуватиме на їхніх плечах, оскільки це стосується європейських справ, від яких США усуваються.
А зараз США навіть “фізично” не бачать Європу за столом перемовин із росією.
На цьому тлі Президент України Володимир Зеленський закликав до створення Збройних сил Європи. Цю ідею уже також поспішили відкинути саме в Польщі.
Європейці були шоковані таким поворотом від США. Першим оговтався Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер, який заявив, що його держава “може і хоче” надіслати свій контингент до України в якості миротворчого у разі укладення перемир’я з росією.
17 лютого Президент Франції Еммануель Макрон терміново скликав очільників “провідних європейських держав” для формування якоїсь спільної позиції з цього питання. Однак її досягти не вдалося. Як виявилося, за надсилання миротворчих контингентів до України виступають Британія, Франція та Швеція, а проти – Німеччина, Польща, Італія та Іспанія. Пізніше й Макрон заявив, що не збирається відправляти війська до України.
Тож “риторика величі Європи” польських урядовців сьогодні потребує більш впевненого підкріплення справами.