Полеглого бійця ГУР з Нової Зеландії вшанували традиційним танцем воїна “гака”
12 Березня 13:51
11 березня 2025 року в Києві відбулася церемонія прощання із воїном Міжнародного легіону Головного управління розвідки Міністерства оборони України Домініком Абеленом, який мав позивний “Толкієн”.

28-річний боєць був громадянином Нової Зеландії та представником корінного народу маорі. Родом із міста Нельсон, він зростав у багатодітній родині, був турботливим дядьком для своїх племінників.

Домінік Абелен був професійним військовиком, капралом Королівського новозеландського піхотного полку, мав бойовий досвід під час війни в Іраку. Він захоплювався подорожами та відвідав понад 60 країн світу.

У 2022 році він приєднався до Міжнародного легіону ГУР МО України, відгукнувшись на заклик допомогти Україні у боротьбі за свободу проти держави-агресора. Спочатку виконував обов’язки військового інструктора, а з літа того ж року став кулеметником бойового підрозділу.
23 серпня 2022 року під час бойової операції в районі Вугледара він вів ближній бій із російськими окупантами, забезпечуючи побратимам вогневе прикриття. Унаслідок поранення загинув у бою. Лише зараз вдалося повернути його тіло до України, де воїна вшанували з належними військовими почестями.

Домінік Абелен удостоєний відзнаки ГУР “Україна – понад усе”, а також посмертно нагороджений медаллю “За бойові заслуги”.
На честь полеглого побратима воїни Легіону виконали традиційний маорійський ритуальний танець “Гака”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Гака: бойовий танець воїнів маорі
Гака – це традиційний ритуальний танець корінного народу Нової Зеландії, маорі. Його виконують для демонстрації сили, єдності та бойового духу. Гака поєднує в собі ритмічні рухи, удари по тілу, різкі жести, грізні вирази обличчя та потужні вигуки. Спочатку цей танець використовувався перед битвою для залякування супротивника та піднесення морального духу воїнів. У сучасному світі гака виконується також під час урочистих подій, спортивних змагань та церемоній прощання з героями.
Кá мате – найвідоміший різновид гаки
Під час прощання з Толкієном бійці ГУР виконували один з найвідоміших видів гаки – “Кá мате” (“Ka Mate”), який створив маорійський вождь Те Раупараха у XIX столітті. Цей танець символізує перемогу над смертю та тріумф життя. Він розповідає історію Те Раупарахи, який, утікаючи від ворогів, знайшов прихисток у хатині іншого вождя. Коли небезпека минула, він вигукнув: “Ka mate! Ka mate! Ka ora! Ka ora!” – що перекладається як “Я помираю! Я помираю! Я живу! Я живу!”
Структура “Кá мате” включає потужні ритмічні вигуки, динамічні рухи та вражаючі мімічні елементи – вискалювання зубів, висування язика та розширення очей. Цей танець став всесвітньо відомим завдяки новозеландській регбійній збірній All Blacks, яка регулярно виконує “Кá мате” перед матчами.