Україна розширює санкційний тиск на Іран у відповідь на його військову підтримку росії, зокрема через передачу понад 200 балістичних ракет Fateh-360, які вже використовуються російськими військовиками. Нові обмеження охоплюють 40 юридичних та 6 фізичних осіб, які відіграють ключову роль у ланцюгах виробництва іранських безпілотників та ракет. За даними української розвідки, російські військові вже проходять навчання з використання цих систем на території Ірану. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на аналітичні дані Ради економічної безпеки України (РЕБ).
Під санкції потрапили виробники Shahed та російські полігони
Новий пакет санкцій включає іранські та російські компанії, залучені до виробництва безпілотних літальних апаратів (БПЛА) типу Shahed. Серед них:
- Корпус вартових Ісламської революції та пов’язані з ним компанії, які виготовляють і постачають компоненти для безпілотників.
- Російський полігон «Військова частина 20924», де тренуються оператори Shahed, а також його керівництво.
- Мережа російських організацій, афілійованих з АТ «ОЕЗ «Алабуга» та ТОВ «Алабуга Машинері», що забезпечують ключові елементи для виробництва БПЛА. До цієї групи входять понад 25 компаній, що акумулюють та розподіляють кошти, постачають критичні компоненти та обладнання для виготовлення Shahed.
- Іноземні компанії з Гонконгу та ОАЕ, які постачають технології для виробництва БПЛА до росії.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Iran Air: як найбільша авіакомпанія Ірану допомагає режиму
Особливу увагу в новому санкційному пакеті приділено іранській авіакомпанії Iran Air. Ця компанія вже раніше потрапляла під санкції США через перевезення вантажів для Корпусу вартових Ісламської революції та Міністерства оборони Ірану, зокрема компонентів ракет, які передавалися бойовикам «Хезболли» у Лівані та режиму Башара Асада в Сирії. Останні санкції, запроваджені Україною та її західними партнерами, включно з США, Великобританією, Німеччиною та Францією, стали реакцією на поставки іранських ракет росії.
Міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі заявив про заборону польотів Iran Air до Лондона, а Німеччина та Франція розірвали угоди про авіасполучення з Іраном. Попри це, експерти РЕБ зазначають, що Iran Air, імовірно, продовжуватиме свої польоти до Європи, як це було після санкцій у 2018 році. Компанія заявляє про регулярні рейси до міст ЄС, серед яких Франкфурт, Лондон, Париж та інші.
Міжнародні санкції: необхідність посилення та координації
Рада економічної безпеки України наголошує на необхідності стратегічного підходу до санкцій. На думку старшого радника РЕБ Дениса Гутика, недостатньо обмежити найбільші компанії — потрібно відслідковувати їхні схеми обходу, блокувати підставні компанії та контролювати співпрацю європейських аеропортів з підсанкційними структурами.
Також вказується на розбіжності між санкціями західних партнерів, що створюють прогалини для обходу обмежень. Наприклад, санкції проти компанії Sahara Thunder, що контролюється Міноборони Ірану та бере участь у виробництві Shahed у росії, запровадили лише США. Експерти закликають до тіснішої координації між партнерами та ефективнішого обміну інформацією для посилення санкційного режиму.