Від російського обстрілу постраждали кілька підстанцій АЕС – МАГАТЕ

18 Листопада 08:40

Директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі заявив, що атомні електростанції України знизили виробництво електроенергії через масовані військові дії, спрямовані на енергетичну інфраструктуру країни. Ці атаки, за його словами, створили додатковий тиск на ядерну безпеку та охорону, повідомляє Комерсант український

Так, Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС не зазнали прямих пошкоджень і не припиняли роботу. Проте, за даними українського національного регулятора, декілька електричних підстанцій, від яких залежать ці станції, були пошкоджені. Через це чотири основні лінії електропередачі вийшли з ладу.

З дев’яти діючих енергоблоків лише два зараз працюють на повну потужність, тоді як інші шість скоротили виробництво до рівня від 40% до 90% від максимальної потужності. Один блок перебуває в ремонті.

Попри удари, усі АЕС продовжують отримувати зовнішнє енергопостачання, необхідне для охолодження реакторів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Результати перевірок та поточні загрози

Команди МАГАТЕ у вересні та жовтні відвідали сім підстанцій по всій Україні, щоб оцінити наслідки попередніх атак у серпні. Після сьогоднішніх обстрілів вирішуватиметься питання про нові інспекції.

На Хмельницькій АЕС команда МАГАТЕ під час повітряної тривоги почула потужний вибух. На Рівненській АЕС повідомляють про виведення з ладу двох ліній напругою 330 кіловольт.

Рафаель Гроссі наголосив, що для роботи атомних електростанцій необхідні надійні зв’язки з енергомережами як для передачі виробленої електроенергії, так і для забезпечення живлення на випадок аварій.

“Зростаюча крихкість енергетичної мережі є однією з головних проблем для ядерної безпеки та охорони під час цього конфлікту”,

— підкреслив він.

Директор МАГАТЕ закликав сторони конфлікту дотримуватись семи ключових принципів ядерної безпеки, особливо четвертого, який вимагає гарантованого зовнішнього енергопостачання для всіх ядерних об’єктів.

“Енергетична інфраструктура України залишається надзвичайно вразливою, що прямо впливає на ядерну безпеку. Ми продовжуємо оцінювати масштаб завданих пошкоджень”,

— заявив Гроссі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Ситуація в українській енергетиці

22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.

Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.

Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.

Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.

Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.

Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2023 року, випустивши 127 крилатих. балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС. Найскладнішою виявилася ситуація в Одесі та на Одещині – у ніч на 18 липня місто частково залишалося без світла і води. З 18 липня в Україні знову введено графіки відключень електроенергії

Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор