Від 3 до 8 років: працівники ТЦК та ВЛК відповідатимуть за порушення під час мобілізації

12 Березня 12:35

Верховна Рада підтримала у першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, головами та членами військово-лікарських комісій». Про це повідомив народний депутат України Ярослав Железняк, інформує Комерсант український.

За його словами, цей законопроєкт у першому читанні своїми голосами підтримали 273 народних депутати.

Законопроектом встановлюється кримінальна відповідальність для:

– голів та членів ВЛК за умисне порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) для визначення придатності до військової служби, що призвело як до незаконного призову громадян на військову службу, так і до їх ухилення (звільнення) від військової служби. (нова ст. 337-1 КК).

Під час воєнного стану за такі дії таким службовим особам буде загрожувати позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 року до 3 років;

– посадових осіб територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за порушення порядку призову громадян на військову службу, що призвело до умисного їх призову або ухилення від військової служби (нова ст. 426-2 КК).

За такі дії, вчинені в умовах воєнного стану, їм буде загрожувати позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 року до 3 років.

Також розширюється коло суб’єктів корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 («Незаконне збагачення») КК, шляхом згадування у п. 1 примітки до вказаної норми голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій або лікарсько-льотних комісій.

Повідомляється також, що до проєкту Закону України, яким запроваджується кримінальна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (реєстр. № 12442), було подано два альтернативні законопроєкти, які мають спільну мету, а деякі положення аналогічні за своїм змістом і дублюють відповідні положення основного проєкту. Комітет ухвалив рішення відхилити їх.

Бізнес підтримує посилення відповідальності за порушення законодавства про мобілізацію

Європейська Бізнес Асоціація у своїй заяві наголосила, що «після посилення відповідальності бізнесу за мобілізаційні процеси цей законопроєкт є логічним продовженням реформи мобілізаційного законодавства, адже посилення відповідальності має відбуватися для усіх сторін процесу».

Як вважають представники бізнесу, прийняття законопроєкту може дозволити збалансувати систему державного управління та створити прозорі та справедливі умови для усіх сторін, попередити корупційні зловживання, а також гарантувати критичному для роботи економіки бізнесу стабільну роботу та прогнозованість виробничих процесів.

Нагадаємо, законопроєкт, який передбачає кримінальне покарання для співробітників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також військово-лікарських комісій за порушення в процесі мобілізації, було зареєстровано у Верховній Раді 27 січня.

Як наголошував один з авторів законопроєкту, народний депутат Олександр Горенюк, запропонований законопроєкт гарантує, що всі процеси мобілізації та медичних оглядів відбуватимуться прозоро й у рамках закону. За словами депутата, цей документ також спрямований на боротьбу з корупцією та порушеннями, які підривають довіру суспільства до інституцій.

Василевич Сергій
Редактор