Верховний суд визнав незаконним надання послуг з приготування кальяну в ресторанах
10 Січня 14:08Надання закладами ресторанного господарства послуг з приготування кальянів є стимулюванням продажу тютюнових виробів і, відповідно, незаконним в будь-якому вигляді. Про це, як повідомляє Портал сучасного права, йдеться у рішенні Касаційного адміністративного суд у складі Верховного Суду, інформує Комерсант український.
Зазначається, що кальяни у зв’язку зі змінами в законодавстві з 11 липня 2022 року підпадають під абсолютну заборону в закладах ресторанного господарства, незалежно від їхнього складу. Йдеться про статтю 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», яка 11 липня 2022 року набула чинності у новій редакції і передбачає заборону куріння, вживання та використання тютюнових виробів, предметів, пов’язаних з їх вживанням, трав’яних виробів для куріння, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів, зокрема, у приміщеннях закладів ресторанного господарства.
Як пояснює видання LIGA.net, справа стосувалася позову ТОВ “Ендорфін” проти Держпродспоживслужби, яка наклала на заклад фінансові санкції за надання послуг з приготування кальяну. Хоча суди нижчих інстанцій спочатку підтримали позов закладу, Верховний суд скасував їхні рішення і постановив, що надання послуг з приготування кальяну вважається стимулюванням продажу тютюнових виробів і є незаконним.
Кальяни в ресторани ще можуть повернутись
На початку грудня минулого року у парламенті було зареєстровано проєкт Закону №12288, спрямований на легалізацію використання кальянів у закладах ресторанного господарства. Комерсант український про це повідомляв.
У якості аргументу на користь ухвалення рішення про легалізацію кальянів в ресторанах у пояснювальній записці до проєкту зазначалось, що в умовах воєнного стану та поточної економічної ситуації особливо важливо сприяти збереженню робочих місць та забезпеченню стабільного функціонування бізнесу, а відновлення діяльності таких закладів сприятиме не лише росту зайнятості населення, але й збільшенню надходжень до державного та місцевих бюджетів країни, розвитку бізнесу та прискоренню економічного відновлення.
Автори законопроєкту також звертають увагу на те, що станом на 2022 рік, в Україні функціонували 2888 закладів, що пропонували кальяни, з середнім показником зайнятості населення понад 12 працівників. Водночас, майже половина (43,1%) кальян-барів підтвердили, що у порівнянні з 2021 роком (до прийняття законодавчих заборон), стан їхнього бізнесу погіршився щонайменше вдвічі, а також є заклади, які взагалі припинили свою діяльність і зачинились.