Верховна Рада заблокована: як санкції проти Порошенка впливають на парламент та політикум України?

13 Лютого 17:20
РОЗБІР ВІД Комерсант український

13 лютого Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення про накладення санкцій на п’ятьох відомих осіб, зокрема, на п’ятого президента України Петра Порошенка. У відповідь на ці заходи Петро Порошенко звинуватив Володимира Зеленського у провокації. Ба більше, народні депутати від “Європейської Солідарності” заблокували трибуну Верховної Ради.  Які наслідки матиме рішення РНБО в цілому для країни та яка відповідальність чекає на підсанкційних осіб – у матеріалі Комерсант український.

Петро Порошенко, Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов, Костянтин Жеваго та Віктор Медведчук потрапили під санкції РНБО. Згідно з рішенням, підсанкційні особи втратять державні нагороди та відзнаки, їхні активи будуть заблоковані, а також буде запроваджена тимчасова заборона на розпорядження майном. Додатково передбачено:

  • обмеження торговельних операцій;
  • заборона або обмеження транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
  • запобігання виведенню капіталів за межі країни.

Напередодні українське видання Forbes Україна з посиланням на два джерела повідомило, що РНБО готується до запровадження санкцій проти Порошенка. Одне з джерел зазначило, що санкції могли бути пов’язані з підозрами у держзраді.

У четвер, 13 лютого, народні депутати від “Європейської Солідарності” заблокували трибуну Верховної Ради України, фактично зірвавши засідання парламенту. Про це повідомив нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк. Причина – рішення РНБО застосувати санкції проти Порошенка. 

Відео :

        0:07 This media is not supported in your browser VIEW IN TELEGRAM    

Подробиці акції протесту також оприлюднив представник “ЄС” Олексій Гончаренко.

“Засідання Ради відкрилось. Фракція “Європейська Солідарність” вийшла до трибуни з плакатами. Засідання Ради закрилось. Пройшло буквально пару хвилин”, — Олексій Гончаренко

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук різко розкритикував дії депутатів, назвавши їх загрозою для роботи парламенту та обороноздатності країни.

“Це не просто парламентська суперечка, це пряма загроза обороноздатності країни. І точно не те, що очікує українське суспільство у час війни”, — заявив Руслан Стефанчук.

Він наголосив, що блокування парламенту є неприпустимим, особливо в умовах війни, і підкреслив, що демократичні процеси передбачають ухвалення рішень через діалог та голосування.

“Парламент завжди ухвалював складні рішення через діалог та голосування. Так працює демократія, так має і далі працювати Верховна Рада”, — додав Стефанчук.

При цьому він звернув увагу на те, що фракція «Європейська Солідарність» складає лише 6% від загального складу парламенту.

Реакція Петра Порошенка

П’ятий президент України та лідер опозиції Петро Порошенко різко відреагував на рішення Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) про запровадження санкцій проти нього. У своїй заяві він назвав це політично мотивованою провокацією, ініційованою особисто Володимиром Зеленським. За словами Порошенка, інформація про підготовку санкцій була йому відома заздалегідь, однак він сподівався, що влада не піде на такий крок.

“У цього злочину багато співучасників: уся команда Зеленського, Кабмін, який нагнули на абсурдне подання, члени його РНБО. Але замовник, виконавець і підписант один — особисто Зеленський”, — наголосив Порошенко.

На думку Порошенка, замість зосереджуватися на війні з Росією та підтримці міжнародної коаліції, влада відкрила «другий фронт» усередині країни, розпочавши політичні чистки.

Попри санкції, Порошенко запевнив, що продовжить підтримувати Збройні Сили України. Він висловив занепокоєння тим, що обмеження можуть ускладнити діяльність його благодійного фонду, який забезпечує військових технікою та озброєнням. Також Порошенко натякнув, що рішення РНБО може мати негативні наслідки для євроінтеграції України.

Політик наголосив, що залишатиметься в Україні та продовжить боротьбу за її європейське майбутнє.

“Чому вони це роблять? Ненависть, страх і помста. І тому що у них почалися вибори. Не у нас. У влади”, — підсумував Петро Порошенко.

Заява Володимира Зеленського

12 лютого Президент України Володимир Зеленський повідомив про ухвалення важливих рішень на засіданні Ради національної безпеки і оборони (РНБО), яке він очолює. У своєму вечірньому зверненні глава держави заявив, що санкції спрямовані проти осіб, які підривали національну безпеку країни та сприяли інтересам Росії.

Хоча президент не назвав конкретних імен, його заява містила натяк на те, що обмеження можуть торкнутися людей, які отримали мільярдні статки завдяки Україні, але водночас завдавали шкоди її суверенітету.

“Щойно провів засідання РНБО, рішення ухвалене, буде опубліковане завтра. Захищаємо нашу державу та відновлюємо справедливість”, — зазначив Зеленський.

За його словами, усі, хто працював на шкоду державі та допомагав агресору, мають понести відповідальність. А кошти, зароблені за рахунок українських інтересів, будуть заморожені та спрямовані на оборону країни.

“Мільярди, які були зароблені фактично продажем України та українських інтересів, української безпеки, повинні бути заблоковані та працювати на захист України та українців. Це буде обов’язково”, — заявив Володимир Зеленський.

Політтехнолог Віталій Бала вважає рішення може бути контрпродуктивним для президента Зеленського, адже, з одного боку, він підтримує фронт та військових, а з іншого — допомагає Порошенку отримати додаткові політичні бонуси.

Бала зазначає, що хоча санкції можуть викликати велику полеміку, заяви про те, що вони завдадуть критичної шкоди Україні, виглядають перебільшеними. 

«Подивіться на негативний рейтинг Порошенка, він точно не “об’єдєнітель” країни, хоча і робить зараз для фронту багато”, – Віталій Бала

В владі впевнені, запровадження санкцій проти п’яти відомих осіб, зокрема, Петра Порошенка та його союзників, стало важливим кроком у боротьбі з корупцією та захисті національних інтересів України. Втім, серед політикуму вже відчувається напруженість, яка супроводжує цей процес, і різні погляди на доцільність таких заходів. Порошенко та його прихильники вважають санкції політично мотивованими, в той час як влада заявляє про захист національної безпеки та відновлення справедливості. Це питання має не лише внутрішньополітичне значення, але й може вплинути на міжнародну підтримку України та її євроінтеграційні прагнення.