За два роки повномасштабного вторгнення країна-терорист росія знищила 131 публічну бібліотеку, а ще майже 750 потребують ремонту. Дошкуляють ворогу й освітні заклади та друкарні. Зокрема, після атаки росіян 23 травня на одну з найбільших типографій у Європі «Фактор-друк» постало питання: чи вистачить підручників для школярів цього року? Комерсант український розібрався, чи варто поспішати батьками купувати книжки самостійно та скільки надрукованих підручників є вже сьогодні?
У Міністерстві освіти і науки України розповіли, що у харківський друкарні “Фактор-друк”, яку атакувала Росія, готували від 1 до 3% підручників, тож у школярів не буде проблем із забезпеченням книжками.
Втім, деякі складнощі із підручниками на Харківщині є. Завідувачка шкільної бібліотеки у селищі Гути Богодухівського району Ольга Рагуліна спеціально для розповідає, найважча ситуація з підручниками 5, 7 та 9 класів.
«У 5 класі не вистачає української мови. Наразі є 14 екземплярів, а дітей буде 19. Треба буде позичати в інших школах. Я зазвичай позичаю у школі №2 в Богодухові, у них є запаси. На 7 клас поступило поки що 5 назв підручників за новою програмою з новими авторами. Щодо 9 класу, то книжки видавалися давно, порвалися», — завідувачка шкільної бібліотеки Ольга Рагуліна.
Втім, зазначає освітянка, є сподівання, що до початку навчального року з’явиться необхідна кількість підручників, а також відбуватиметься перерозподіл між бібліотеками. Водночас з початковими класами проблем немає, додає завідувачка шкільної бібліотеки. Адже школярі користуються спеціальною програмою, у дітей є зошити одразу з правилами та завданнями.
Також за час воєнного стану діти звикли користуватися й електронними підручниками, хоча батьки надають перевагу все ж друкованим.
Вчителі скаржаться на якість підручників
Турбує деяких освітян і якість підручників. Завідувачка однієї з навчальних частин Київщини Фастівського району, яка побажала залишитися неназваною, спеціально для зазначає.
«Підручники з української мови та літератури на 5 клас, які привезли ще минулого року вразили низькою якістю. Сірий папір, на якому залишаються сліди від пальців. Ба більше, не відповідали програмі»,— педагогиня
Впродовж 2023 року підручники, наприклад 6 класу, приходили з запізненням. А от книжки менш важливі для учнів, на кшталт трудового навчання, були навіть зайві, додає завучка з Київщини. Втім, купувати підручники не змушують батьків, а знаходять вихід з ситуації.
“Включали монітори, на екран виводили підручник, скачаний з інтернету і проводили уроки в такому плані», — педагогиня
Батькам не варто поспішати на ринок купувати підручники
Комітет з питань освіти, науки та інновацій у ВРУ знає про всі проблеми та як їх вирішити. Очільник комітету Сергій Бабак в ексклюзивному коментарі для «Комерсант український» пояснює, Міністерство фінансів профінансувало минулого року лише дві третини від загальної суми, яка потрібна для всіх дітей країни. Інша частина — співпрацює з донорами.
“Щось вдається, щось важче. Але я б не критикував за це ані Мінфін, ані МОН. Бо це й так величезні кошти, якщо перевести в кількість дронів, що часто любить запитувати суспільство”, – Сергій Бабак
Також нестача підручників в тій чи іншій школі – це й питання розподілу між закладами освіти, додає очільник освітнього комітету Верховної Ради. Каже, зазвичай міністерство направляло підручники до областей, а області самі розподіляють між громадами та навчальними закладами. Ба більше, для забезпечення доступу до освіти існують й електронні підручники.
“Електронні підручники — це обов’язкова частина звичайного підручника і на державних ресурсах з метою модернізації змісту освіти викладені усі електронні версії всіх підручників і це зроблено для зручності. Бо є такий запит у частини дітей та батьків”, – Сергій Бабак
Щодо якості підручників — питання дискусійне. Є стандарти якості освіти, а вподобання щодо кольору, товщини сторінок у книжці – в кожного свої, додає Бабак.
Найголовніше те, що у 2023 році попри війну в Україні, держава вперше за часи Незалежності України поставила майже 100 відсотків підручників, зазначає Сергій Бабак.
“99% підручників ми поставили до областей до 1 вересня 2023. Тому питання того, що батьки купують десь на ринку, нехай задають директорам шкіл, а ті, відповідно, обласним департаментам. Станом на 2 серпня 2024 вже доставлено 55% від всіх підручників, які мають бути. Надруковано – 99,8%”, – Сергій Бабак
Тож, підсумовуючи, очільник комітету з питань освіти, науки та інновацій у ВРУ запевняє, до 1 вересня всі області отримають 100% книжок. Адже планку, яку держава підняла у 2023 опускати не збираються.
Автор — Анастасія Федор