Вашингтон та Київ усю ніч обговорювали угоду про корисні копалини: який результат
21 Лютого 20:13
Станом на 21 лютого 2025 року переговори між Україною та США про угоду щодо видобутку корисних копалин досягли вирішальної стадії. Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на Axios.
Безпосередньо медіа цю новину повідомив американський чиновник, обізнаний з темою перемовин. За його словами, остаточне рішення тепер залишається особисто за президентом України Володимиром Зеленським.
Нагадаємо, після початкової відмови України від пропозиції США, що передбачає передачу 50% українських рідкоземельних мінералів в обмін на військову допомогу, обидві сторони продовжили обговорення з метою досягнення взаємовигідної угоди.
Оновлена пропозиція США
Адміністрація президента Дональда Трампа представила Україні покращену пропозицію щодо угоди про корисні копалини. Хоча конкретні деталі оновленої пропозиції не розголошуються, відомо, що вона спрямована на усунення раніше висловлених Україною побоювань, включно з питаннями безпеки та справедливого розподілу доходів. Національний радник з безпеки США Майк Волтц заявив, що очікує підписання угоди президентом України Володимиром Зеленським найближчим часом.
Реакція України
Президент України Володимир Зеленський раніше відхилив початкову пропозицію США, назвавши її “несерйозною” через відсутність гарантій безпеки та невідповідність українським інтересам. Однак після зустрічі зі спеціальним посланником США Кітом Келлогом у Києві Зеленський висловив надію на досягнення взаємоприйнятної угоди. Українська сторона працює над оновленим проєктом договору, що враховує національні інтереси та забезпечує справедливий розподіл доходів від видобутку корисних копалин.
Політичний контекст
Переговори про угоду щодо корисних копалин відбуваються на тлі загострення відносин між США та Україною. Президент США Дональд Трамп критикував Володимира Зеленського, називаючи його “диктатором”, що викликало стурбованість щодо майбутнього стратегічного партнерства між країнами. Незважаючи на це, обидві сторони прагнуть до досягнення угоди, яка зміцнить економічні та оборонні можливості України, а також дасть змогу США отримати доступ до критично важливих мінералів.