В українських військових буде свій омбудсман: робота над законопроєктом завершується

4 Грудня 14:46

Концепцію запровадження інституції військового омбудсмана напередодні було представлено Президенту України. Про це повідомив міністр оборони Рустем Умєров, інформує Комерсант український.

За його словами, це важлива ініціатива Міністерства оборони, спрямована на системний захист прав наших військовослужбовців. 

“Військовий омбудсман має отримати всі необхідні інструменти для реальної та грунтовної роботи: захисту прав військовослужбовців, резервістів та членів їхніх сімей, а також аналізу системних проблем і їх вирішення. Президент доручив підготувати презентацію відповідного законопроєкту, і вже невдовзі ми винесемо цей документ на розгляд депутатів Верховної Ради”, – розповів міністр. 

Він нагадав, що першим кроком у цьому напрямку стало створення Центрального управління захисту прав військовослужбовців, яке вже демонструє конкретні результати: реагуванням на скарги, виїзди на місця порушень, проведення перевірок та забезпечення відновлення прав наших воїнів. Наступним кроком має стати запровадження інституції військового омбудсмана. 

Як пояснила днями координатор Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, згадана ініціатива має на меті створити дієвий механізм моніторингу і захисту прав та свобод в усьому секторі безпеки і оборони.

“Як людина, яка дев’ятий рік адвокатує створення інституту військового омбудсмана в Україні, хочу вам сказати, що ми ще ніколи не були так близько до цієї мети. Бо створення інституту військового омбудсмана було озвучено Володимиром Зеленським серед десяти пунктів стійкості. І якщо команді президента і міністру оборони вдасться відстояти ідеї, які закладаються в цей законопроєкт, це стане історичною подією для української армії. Бо те, що ми в нього вкладаємо – це про фундаментальні зміни у війську, це про гідність військовослужбовця – від солдата до головнокомандувача, про взаєморозуміння і підтримку між усіма складовими безпеки і оборони держави”, – зазначила Ольга Решетилова.

Що відомо про роботу над законопроєктом

Вже кілька місяців на базі Міністерства оборони, зокрема Центрального управління захисту прав військовослужбовців, працює команда з написання законопроєкту про військового омбудсмана. І зараз робота над цим законопроєктом майже на фінальній стадії.

Як вважає координатор Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова, на початку наступного року його вже можна буде віддавати на експертне та громадське обговорення. А далі – непростий шлях до моменту, коли законопроєкт буде проголосований Верховною Радою і підписаний Президентом.

“Наразі можна сказати, що військовий омбудсман буде частиною цивільного контролю за сектором безпеки і оборони. На період воєнного стану ця інституція передбачається у вертикалі Президента. Проте у перехідних положеннях, імовірно, буде зазначено, що з часом військовий омбудсман має стати парламентським уповноваженим”, – розповіла правозахисниця.

Вона також повідомила, що триває робота над узгодженням повноважень самого омбудсмана і його офісу, його взаємодії з іншими органами, розробкою проєкту змін до законів та підзаконних актів.

Хто у Міноборони зараз захищає права військових

У квітні цього року було повідомлено про створення Центрального управління захисту прав військовослужбовців, яке безпосередньо підпорядковується міністру оборони та відповідає за розгляд звернень та скарг військовослужбовців, надання первинної правничої допомоги, проведення перевірок та розслідування порушень прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.

«Реалізація цієї ініціативи передбачає комплексний підхід до захисту прав воїнів та членів їхніх сімей, включаючи реагування на конкретні скарги, аналіз конкретних ситуацій, виїзд на місця порушень, проведення перевірок та подальші заходи з відновлення прав», – заявив тоді Міністр оборони України Рустем Умєров.

Основні порушення, які перевіряються Центральним управлінням захисту прав військовослужбовців, включають:

– забезпечення військовослужбовців,

– права на відпустку,

– недопущення зловживання правами командирів,

– ненадання/недостатнє надання медичної допомоги,

– соціальні гарантії,

– порушення гендерної рівності.

Військовий омбудсман захищає права в багатьох країнах

Вперше інститут військового омбудсмана був запроваджений у Швеції, в 1915 році. Після Другої світової війни інститут військового омбудсмана (або його аналог) з’явився у ФРН, Норвегії, Нідерландах, Чехії, Австрії, Канаді, Ірландії, Бельгії та інших країнах.

Протягом останніх 25-ти років спостерігається стрімке зростання кількості інститутів омбудсмана у справах збройних сил по всьому світу, що свідчить, у тому числі, про зростання їх ролі і значення в системі демократичного управління. Наявність сильного, незалежного інституту омбудсмана є важливим показником рівня зрілості системи демократичного управління в цілому.

Під час роботи над українським законопроєктом, який визначає статус та права військового омбудсмана, був врахований досвід країн, де цей інститут вже довів свою ефективність.

Василевич Сергій
Редактор