В Україні зростає не лише дефіцит працівників та зарплати, але й інфляція – дані НБУ

7 Січня 16:35

Незважаючи на певне зростання пропозиції робочої сили на ринку, її дефіцит надалі обмежує роботу підприємств, а ще стимулює зростання зарплат. Про це йдеться у Макроекономічному та монетарному огляді НБУ за січень 2025 року, інформує Комерсант український.

Що відбувається на ринку праці

Як зазначається в огляді НБУ, кількість нових вакансій і резюме скоротилася порівняно з попередніми місяцями, насамперед, через сезонний чинник. Водночас у річному вимірі їх зростання пришвидшилося, що свідчить про подальше збільшення як пропозиції, так і попиту на робочу силу. Але незважаючи на певне зростання пропозиції робочої сили, її дефіцит надалі обмежує роботу підприємств.

Що із зарплатами

“Зарплати надалі зростають високими темпами через дефіцит працівників”, – наголошується в огляді НБУ.

Згідно з даними Державної служби статистики України, у ІІІ кварталі 2024 року номінальні зарплати зросли на 22.3% в річному вимірі (р/р), а реальні – на 14.2% р/р.

У більшості видів економічної діяльності (за винятком освіти та мистецтва), реальні зарплати є вищими, аніж у ІІІ кварталі 2021 року, тобто до повномасштабного вторгнення. Згідно з непрямими показниками, зростання зарплат тривало й у IV кварталі 2024 року.

Що з інфляцією

Споживча інфляція, як констатують в НБУ, стрімко пришвидшилася до 11.2% р/р у листопаді та перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в Інфляційному звіті за жовтень 2024 року. Основним чинником зростання цін залишалася продовольча інфляція. Тривало й пришвидшення адміністративної інфляції.

За оцінками НБУ, інфляція й надалі зростала в грудні. Фундаментальний інфляційний тиск також посилився. Базова інфляція зросла до 9.3% р/р у листопаді внаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування, подальшого зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.

Як наголосили в Національному банку, з огляду на досягнення фактичною інфляцією двознакового рівня увага населення до інфляційних процесів підвищилася, а інфляційні очікування домогосподарств у грудні суттєво погіршилися.

Василевич Сергій
Редактор