Протягом другого кварталу 2024 року загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу України збільшився на 1,1 млрд долларів. Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на Міністерство фінансів України.
У профільному міністерстві пояснили, що станом на 30 червня 2024 року державний та гарантований державою борг України становив 6168 млрд грн, або 152,2 млрд долларів, в тому числі: державний та гарантований державою зовнішній борг – 4456,4 млрд грн (72,3% загальної суми державного та гарантованого державою боргу), або 109,9 млрд долларів.
Причина зростання держборгу — збільшення довгострокового пільгового фінансування від міжнародних партнерів.
Зауважимо, що обсяг державного та гарантованого державою боргу розраховується у грошовій формі як непогашена номінальна вартість боргових зобов’язань у валюті кредиту (позики). Стан державного та гарантованого державою боргу визначається у гривнях та доларах США за курсом Національного банку України на останній день звітного періоду та включає операції за цей день.
Раніше ми писали про те, що Україна два місяці не виплачуватиме зовнішній борг. Законопроєкт №11396 “про внесення змін до розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України” стосується реструктуризації державного боргу. Він містить дві ключові норми.
Перша норма дозволяє уряду включити гарантований державою борг колишнього Укравтодору в обсяг державного боргу та здійснити його реструктуризацію. Йдеться про єврооблігації 2021 року на суму 700 млн доларів плюс відсотки.
Друга норма надає уряду право тимчасово призупинити виплати за зовнішнім державним боргом у разі потреби, але лише до 1 жовтня 2024 року. Це може статися, якщо до 10 серпня не буде досягнуто офіційної домовленості щодо реструктуризації.