В Україні значно зросли темпи готельної забудови: девелопери пояснюють де саме та чому

19 Травня 12:47

Під час війни, в Україні значно зросли темпи готельної забудови. Кількісні показники та швидкість будівництва навіть перевершили довоєнні, проте за формування такої тенденції фактично відповідають лише кілька окремих регіонів країни. Як наслідок, станом на зараз ситуація у готельній сфері в різних областях кардинально різниться: від дуже хорошої до дуже поганої. Які регіони продемонструвати найкращі показники готельної забудови та в чому полягають основні фактори успіху девелоперів сучасних туристичних об’єктів, розповіли забудовники та експерти ринку. Про це пишуть Українські новини, інформує “Комерсант Український” «Комерсант Український».

Як вдарила війна

За оцінками Української Асоціації готелів та курортів UHRA, туризм в Україні під час війни працює у 3-4 регіонах. В першу чергу, мова про західні області.

Водночас згідно з дослідженням Асоціації, в цілому ж війна спричинила для готельного сектору України катастрофічні наслідки. 

“Падіння в’їзного туризму відбулося на рівні 85%, що, за оцінками, призведе до втрат у понад 12,7 мільярда доларів США до 2030 року та до втрат у понад 710 000 робочих місць в цій та суміжних галузях”, — вказують підсумки дослідження.

Безпековий фактор як поштовх забудови Карпат

Та саме західні області протягом воєнних років демонструють хвилю розвитку готельної забудови. Річ у тому, що на перше місце виходить зараз безпековий фактор, пояснюють у девелоперській компанії Perspektyva Group

“Безпекова ситуація почала відігравати суттєву роль на ринку нерухомості країни в цілому. І готельна забудова це демонструє найбільш яскраво. Західні області, Буковель є умовно безпечними територіями. З погляду не лише відпочинку, але й інвестицій. Саме там ми спостерігаємо бум забудови апартами навіть в умовах воєнного часу. Тобто, з одного боку, у нас закрите небо і значно ускладнені туристичні подорожі, а з іншого боку українці шукають для відпочинку місце, де можуть почувати себе у відносній безпеці. Ці фактори стали поштовхом до розвитку готельних інвестиційних проєктів у Східниці, Буковелі, Закарпатті”, – пояснюють в компанії. 

Поточного року, за оцінками EY Ukraine, готельний фонд України поповниться ще на 1400 номерів. І найбільші готелі, заявлені до введення в експлуатацію протягом 2025 року, розташовані на заході країни. 

“В Івано-Франківській області номерний фонд готелів збільшиться найбільше — на близько 600 номерів, в Одесі — на 300 номерів. Цьогоріч плануються до здачі чотири готелі в районі Буковелю, два у Львові і по одному в Києві, Вінниці та Одесі”, — свідчать дані EY Ukraine. 

Доступні інвестиційні моделі 

Окрім безпекового фактору успішність готельної забудови визначають також: доступні інвестиційні моделі і розвиток девелоперьских компаній, які демонструють високий рівень управління об’єктами, кажуть у Perspektyva Group. 

“Управлінські компанії, що розвивають готельні комплекси на заході  України сьогодні досягають середньорічної завантаженості номерного фонду на рівні 65-75%. Окрім того, що це високі показники, це ще й свідчення інвестиційної привабливості туристичних локацій Карпат, Буковелю. 

Ще однією складовою цієї інвестиційної привабливості є розвиток інфраструктури західного регіону, перспектива завершення війни і відновлення потоку іноземних туристів. 

З точки зору самих інвестицій в апарти – що становлять основу готельної забудови – важливу роль відіграють: низький поріг входу, швидкі темпи реалізації будівельних проєктів, привабливий термін окупності та набагато вища захищеність цих інвестицій, якщо порівнювати, наприклад, з квартирною забудовою. При відносно низькому інвестиційному порозі у 30-50 тис. доларів, українці можуть отримувати дохідністю на рівні до 16% річних. Жодні інші види нерухомості сьогодні не можуть похвалитися такими цифрами”, — додають в Perspektyva Group. 

За словами  СЕО консалтингової компанії Ritm group  Олександра Лахтіонова будівництво в Карпатах має значний потенціал, й не тільки в Буковелі, а також, наприклад, у Верховині, Славському, Драгобраті та Східниці.  Не в останню чергу, завдяки гірськолижним майданчикам. 

Порівняно з довоєнним періодом, коли інвестиційні проєкти можна було порахувати на пальцях однієї руки, сьогодні бізнес будує близько 60 проєктів апарт-готелів та котеджних містечкок — це проєкти саме в активній фазі будівництва. І це зростання у 10 разів — лише за час війни, наголошує експерт

Всесезонність

Успішність готельної забудови західних регіонів визначає ще один важливий фактор – курорти в Карпатах давно переслали бути суто зимовими локаціями відпочинку, а перетворилися на всесезонні. 

Насамкінець, як стверджують експерти, вагомими критеріями для рекреаційної нерухомості окрім локації, також є насиченість готелів розважальною інфраструктурою й медично-оздоровчою складовою. І ті об’єкти, які сьогодні вже збудовані та будуються в Івано-франківській, Львівський, Закарпатській областях, переважно, максимально відповідають такому запиту і інвестора, і туриста. 

Загальний обсяг інвестицій у розвиток інфраструктури одного лише Буковелю у 2023–2024 роках, за оцінками експертів, перевищив 50 мільйонів доларів. 

Віра Захарова
Редактор

Читають зараз