Внаслідок російської атаки дронів сьогодні постраждав завод агрохолдингу Kernel. Компанія є провідним виробником та експортером соняшникової олії в Україні та одним з найбільших агротрейдерів на світовому ринку. Kernel постачає свою продукцію у понад 80 країн світу, займаючи близько 15% світового експорту соняшникової олії та 18% експорту зернових. На думку експерта з аграрної політики, народного депутата України, члена парламентського Комітету з питань аграрної та земельної політики Дмитра Соломчука, зупинка та пошкодження агрохолдингу може вплинути на збільшення ціни на соняшникову олію, передає Комерсант український.
“Будь-які пошкодження аграріїв, їх потужностей, впливають як на внутрішні, так і на зовнішні ціни, особливо це стосується соняшникової олії”, – повідомив він в ексклюзивному коментарі .
Також на думку нардепа на підвищення цін цього року вплине і аномальна жара.
“В цьому році на ціни вплинуть не лише пошкодження, а й погодні умови, бо через аномальну спеку вже розпочалися жнива і фермери збирають 500-700 кг з гектара, що призведе до зменшення прогнозів, яке потягне за собою і підвищення ціни”, – сказав Дмитро Соломчук.
Він зазначив, що в цілому обсягів, які засіваються, і які переробляються, Україні вистачить для внутрішнього споживання, однак зменшиться експорт.
“А значить зменшиться надходження валюти в країну”, – сказав він.
Водночас перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран в ексклюзивному коментарі не вважає, що через обстріл Kernel ціна на соняшникову олію зросте.
“Kernel великий виробник, але крім нього в Україні є ще й інші виробники. Ми не знаємо які саме угоди щодо виробництва були у Kernel – чи відправлялася їх продукція на експорт чи на внутрішній ринок, бо взагалі Kernel більше працює на експорт. На внутрішньому ринку у нас працюють ще й інші виробники”, – сказав Михайло Непран.
Перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України наголосив, що в країні наразі відбувається перевиробництво соняшникової олії.
“Ми самі не споживаємо, так само як і хліб, і зерно. З урожаю, який був до 60-70 млн Україна всередині споживає 8-12 млн, тобто того, що ми вирощуємо в 2-3 рази більше від необхідного”, – зазначив він.
Загалом прогнози щодо коливання цін можна буде надавати не раніше кінця збору врожаю, пояснив Михайло Непран.
“Курчат восени рахують. Зараз йде збір урожаю. Десь в кінці серпня, на початку вересня вже буде зрозуміло, на що ми виходимо. Давайте не розганяти паніку, ситуація непроста, але не критична. Голоду не буде”, – підсумував перший віцепрезидент Торгово-промислової палати України.
Зазначимо, що Україна в липні експортувала 462 тис. т рослинної олії: 434 тис. т соняшникової та 27,5 тис. т соєвої. Від початку цього року експорт соняшникової олії склав 3,9 млн т, а соєвої — 206 тис. т.
Чи зменшаться ці цифри через пошкодження Kernel – невідомо.
Авторка – Альона Капліна