В Україні вибудовується система військової юстиції: яких елементів ще бракує
11 Лютого 16:07
У Верховній Раді не відмовились від наміру створити систему військової юстиції. Про це з посиланням на заяву члена парламентського Комітету з питань правоохоронної діяльності Олександра Бакумова, зроблену ним в ефірі каналу «Рада», повідомляє Судово-юридична газета, інформує Комерсант український.
За словами народного депутата, парламент працює над створенням військової поліції, спеціалізованої прокуратури та військових судів.
«Ці органи забезпечать правопорядок в армії та захист військових і цивільних, а також підвищать якість розслідувань», – наголосив депутат.
Що відомо про створення військової поліції
Верховна Рада 19 червня минулого року прийняла в першому читанні законопроєкт (№6569-д) Про Військову поліцію.
У пояснювальній записці до проєкту закону, як аргумент щодо доцільності створення військової поліції, згадується те, що «діюча Військова служба правопорядку у Збройних Силах України на сьогодні немає жодних повноважень щодо здійснення оперативно-розшукових заходів і притягнення винних осіб до юридичної відповідальності, а також інституційно позбавлена процесуальної можливості сприяння органам досудового розслідування та прокурорам у здійсненні досудового розслідування відносно військовослужбовців».
З огляду на це у проєкті передбачається, що Військова поліція, зокрема здійснюватиме:
- попередження, виявлення та припинення кримінальних та адміністративних правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту;
- провадження у справах про адміністративні правопорушення, віднесені законом до компетенції Військової поліції;
- оперативно-розшукову діяльність у випадках та на підставах, визначених законом;
- забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців у місцях дислокації військових частин, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, на військових об’єктах, у військових містечках, а також на вулицях і в громадських місцях;
- превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню кримінальних та інших правопорушень у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту тощо.
Військова поліція комплектуватиметься за рахунок чисельності Збройних Сил України та не перевищуватиме 1,5 відсотка чисельності ЗСУ.
За невиконання законних вимог Військової поліції її посадові особи зможуть штрафувати порушників на суму до 17 000 грн. Цю та інші норми передбачає законопроект (6570-д) Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу щодо запровадження діяльності Військової поліції.
Що відомо про перспективи створення військових судів
Верховна Рада 9 січня цього року прийняла за основу Проєкт Закону (№10301) “Про внесення змін до Закону України “Про судоустрій і статус суддів” щодо запровадження спеціалізації суддів з розгляду військових кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку”.
Судово-юридична газета звертає увагу на те, що в даному разі не йдеться про повернення в Україні ліквідованих свого часу військових судів, хоча такі ідеї теж активно обговорюються. Аргументом в таких дискусіях є важливість збереження незалежності в ухваленні рішень суддями.
Натомість вищезгаданим законопроєктом пропонується внести зміни до частин третьої – сьомої статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», якими визначити, що:
– у місцевих загальних судах та апеляційних судах діє спеціалізація суддів зі здійснення кримінального провадження у справах про військові кримінальні правопорушення, кримінальні правопорушення проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;
– судді даної спеціалізації обираються з числа суддів відповідного суду зборами суддів цього суду на строк не більше п’яти років і можуть бути переобрані повторно;
– суддею даної спеціалізації може бути обрано суддю із досвідом здійснення кримінального провадження в суді;
– судді даної спеціалізації не звільняються від виконання обов’язків судді відповідної інстанції, проте здійснення ними таких повноважень враховується при розподілі судових справ та має пріоритетне значення.
Що відомо про діяльність спеціалізованої прокуратури
Спеціалізована прокуратура у сфері оборони існує на правах Департаменту в Офісі Генерального прокурора. Вона є самостійним структурним підрозділом, підпорядкованим першому заступнику або заступнику Генерального прокурора згідно з розподілом обов’язків.
30 травня 2023 року було затверджено Положення про Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони.
Серед її повноважень – процесуальне керівництво досудовим розслідуванням, участь у судовому провадженні та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях:
– проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення);
– вчинених військовослужбовцями; військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів,
– вчинених на території розташування військових частин тощо.