В Україні стає прохолодніше. Українці все уважніше прислухаються до енергетиків

1 Листопада 2024 19:28

Цьогорічний жовтень увійшов у десятку найтепліших у столиці з 1881 року – середньомісячна температура повітря у жовтні в Києві дорівнювала +10,9°С, що на 2,3°С вище за кліматичну норму. Такими даними поділились у метеостанції Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського, інформує «Комерсант Український».

Але ж теплий жовтень у минулому, попереду – прохолодніший листопад. Хоча, мабуть-таки не настільки прохолодний, щоб відразу готуватись до графіків відключень електроенергії.

Принаймні, якщо керуватись даними каналу The Weather Channel. Згідно з його прогнозами у першій половині листопада денна температура, приміром, в Києві балансуватиме на рівні 7-9 градусів тепла, а вночі буде 1-2 градуси тепла. Тобто до критичних мінус 5 ще далекувато. І говорити про графіки відключень електроенергії начебто зарано.

Українці будуть зі світлом. Поки що

Виходить, що член наглядової ради “Центренерго” Володимир Величко у сьогоднішньому ранковому коментарі агентству “Інтерфакс-Україна” явно поспішив, коли заявив, що погодинні графіки відключення електроенергії можуть початися вже з наступного тижня одночасно зі значним зниженням температури.

Заяву Володимира Величка швиденько спростували в “Центренерго”, назвавши сказане “особистою думкою” колеги, та наголосивши, що визначення графіків аварійних відключень – це виключна компетенція НЕК “Укренерго”. Висловились з цього приводу і в “Укренерго”, заявивши, що станом на сьогодні підстав для запровадження графіків обмеження споживання для населення немає. У компанії також констатували,  що “зниження температури повітря на початку наступного тижня справді прогнозовано спричинить зростання рівня енергоспоживання, але чи знадобиться при цьому застосування відключень (зокрема, побутових споживачів) – може спрогнозувати лише “Укренерго”, яке прогнозів щодо застосування заходів обмеження наразі не надавала.

Але в цих заявах не було спростування інших прогнозів пана Величка, які не додають оптимізму споживачам електроенергії.

Чи можливе підвищення тарифів на електроенергію

Член наглядової ради “Центренерго” Володимир Величко пояснив, що відчутне зниження температури для енергетиків означає потребу у балансуванні енергосистеми та необхідність задіяти більш суттєві заходи – такі як аварійна допомога від операторів суміжних країн. Але, констатував Володимир Величко, через зниження температури, зросте споживання і в європейських країнах, що призведе до зростання цін на електроенергію, в тому числі через зменшення частки відновлювальних джерел енергії.

На його думку, це вплине на можливості комерційного імпорту електроенергії через існуючі на спотовому ринку України обмеження ціни електроенергії – прайс-кепи.

“Наразі енергорегулятор НКРЕКП почав процедуру перегляду прайс-кепів в бік збільшення, що підтримує основна маса учасників енергоринку, а дехто взагалі пропонує їх скасувати. Для споживачів це болюча тема, але необхідно розуміти, що без підвищення прайс-кепів, комерційний імпорт електроенергії буде недоступний, особливо в періоди різкого похолодання. Аварійна допомога буде коштувати набагато дорожче”, – зазначив член наглядової ради “Центренерго”.

Що стосується підготовки самої компанії “Центренерго” до зими, то, за його словами, ремонтно-відновлювальні роботи на власних ТЕС продовжуються, а в планах – підключити до енергосистеми майже 1 ГВт генеруючої потужності.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз