В Україні ще одне відомство офіційно працюватиме на потреби оборони

31 Березня 15:28

Уряд пропонує Верховній Раді внести зміни до Закону України “Про національну безпеку України” в частині діяльності органів, які входять до складу сектору безпеки і оборони. Про реєстрацію відповідного проєкту закону повідомляється на сайті парламенту, інформує Комерсант український.

Приводом для оновлення закону стало рішення Ставки Верховного Головнокомандувача ЗСУ про необхідність утворення центрального органу виконавчої влади з повноваженнями щодо реалізації державної політики у сфері розвитку інновацій, технологій, та робототехніки, проведення випробувань та досліджень інноваційних технологій, у тому числі технологій подвійного та військового призначення.

З огляду на те, що такі функції вже покладено на Міністерство цифрової трансформації України, а також задля економії бюджетних коштів та більш оперативного вирішення вищезазначеного питання, згаданим законом пропонується саме Мінцифри надати статус оборонного.

Отримання яких можливостей передбачає такий стаус

Міністерство цифрової трансформації України згідно зі своїми оновленими повноваженнями:

– визначатиме пріоритетні напрями в розвитку робототехніки, роботизації, безпілотних систем та інших інноваційних технологій для потреб оборони, зокрема технологій подвійного та військового призначення;

– забезпечуватиме нормативно-правове регулювання у цій сфері, а також розроблятиме та організовуватиме виконання відповідних державних програм;

– сприятиме розвитку вітчизняного виробництва робототехніки, безпілотних систем та інших інноваційних технологій для потреб оборони;

– організовуватиме надання фінансової підтримки суб’єктам господарювання, які здійснюють розроблення та виробництво робототехніки, безпілотних систем та інших інноваційних технологій, для потреб оборони, зокрема технологій подвійного та військового призначення;

– організовуватиме та координуватиме випробування та дослідження зразків робототехніки, безпілотних систем та інших інноваційних технологій, розвиток наукових досліджень в цій сфері, створюватиме та підтримуватиме відповідну інфраструктуру, а також взаємодію між суб’єктами господарювання, які цим займатимуться;

– Міністерство також сприятиме організації забезпечення складових сектору безпеки та оборони робототехнікою, безпілотними системами та іншими інноваційними технологіями, зокрема подвійного використання та військового призначення з метою стимулювання ефективності бойового використання відповідних технологій.

Очікується, що віднесення Мінцифри до складу сектору безпеки і оборони дозволить покращити забезпечення сил безпеки та оборони робототехнікою, безпілотними системами, іншими інноваційними технологіями,  у тому числі, технологіями подвійного та військового призначення, а також підвищить ефективність бойового використання відповідних технологій.

Мінцифри має великий досвід в роботі на потреби оборони

Міністерство стало ініціатором створення платформи Brave1, яку було  започаткувано у квітні 2023 року саме для стимулювання розвитку військових інновацій та оборонних технологій.

Станом на середину грудня минулого року на платформі Brave1 було зареєстровано понад 3200 розробок від більш ніж 1400 виробників. Понад 230 розробок були кодифіковані згідно зі стандартами НАТО. Комерсант український про це розповідав.

Як повідомила під час Defense Tech Innovations Forum-2025 керівниця Brave1 Наталія Кушнерська, у 2025 році в український сектор defense tech планується залучити $100 млн інвестицій.

Перше дослідження сфери виробництва дронів, проведене Київською школою економіки та кластером Brave1, засвідчило, що у 2024 році порівняно з 2023 роком виробничі потужності української дронової індустрії збільшились у понад 10 разів. Як констатується у дослідженні, після налагодження масового виробництва пріоритет змістився на ефективність і новітні технології.

Обсяги закупівель дронів в українських виробників також зростають

За підсумкми 2024 року Міноборони разом із Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України закупили понад 1.5 млн дронів. Про це повідомив недавно директор Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України Гліб Канєвський.

За його словами, 96% цієї суми були сплачені українським виробникам та постачальникам і це мало позитивний вплив на розвиток української галузі виробництва БПЛА.

На переконання посадовця, цього року цифри будуть ще більшими, тому що спроможності вітчизняного ОПК у 2025 році складають приблизно 4.5 млн FPV-дронів. Міноборони, за словами директора Департаменту політики закупівель міністерства, планує їх всі закупити.

Василевич Сергій
Редактор