В Україні представили модель регулювання ринку віртуальних активів

28 Березня 14:07

Тема регулювання віртуальних активів стала однією з ключових на засіданні Ради з фінансової стабільності. Про це повідомили у Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку України (НКЦПФР), інформує Комерсант український.

Повідомляється, що команда Комісії презентувала модель розподілу ролей і обов’язків між НКЦПФР та НБУ для регулювання цього ринку на виконання вимог Меморандуму між Україною та МВФ. Модель розроблено на основі аналізу досвіду ЄС та згідно зі стандартами європейського законодавства з регулювання криптовалют. Вона також попередньо презентована місії МВФ.

Який розподіл повноважень між потенційними регуляторами пропонується

НКЦПФР здійснюватиме нагляд за емісією та обігом токенів (окрім електронних грошей), контролюватиме діяльність емітентів ART та постачальників послуг із віртуальними активами (крім обміну на гроші), а також протидіятиме зловживанням.

НБУ регулюватиме випуск і торги EMT, контролюватиме їхніх емітентів та обмінні операції, а також запобігатиме зловживанням у цьому секторі.

Як співпрацюватимуть регулятори

Регулятори своєчасно повідомлятимуть один одного про спостереження та висновки, а також обмінюватимуться інформацією щодо здійснення державного регулювання та нагляду, які є необхідними для виконання покладених на них повноважень.

Регулятори матимуть право на отримання інформації, необхідної для здійснення покладених на них законом повноважень, з баз даних один одного, які ведуться з метою державного регулювання та нагляду на ринку віртуальних активів.

Регулятори співпрацюватимуть у питаннях забезпечення захисту прав клієнтів та власників віртуальних активів, включаючи обмін інформацією щодо скарг клієнтів, правопорушень на ринку віртуальних активів.

Організаційні та процедурні питання взаємодії регуляторів визначаються порядком інформаційної взаємодії НКЦПФР та НБУ.

Нагадаємо, у вересні 2024 року за участю НКЦПФР та НБУ створено постійно діючий комітет щодо розробки законодавства з регулювання віртуальних активів в Україні

Як повідомляє РБК-УКраїна, згідно із законом України “Про віртуальні активи”, прийнятим у лютому 2022 року, саме НКЦПФР отримала повноваження контролювати та регулювати ринок віртуальних активів.

Видання також звертає увагу на те, що у Меморандумі з МВФ за грудень 2024 року з’явився пункт, за яким Україна мала оновити законодавство щодо регулювання криптовалют. Національний банк України та Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку мали підготувати відповідні зміни за технічної допомоги МВФ не до кінця грудня 2024 року, а до кінця лютого 2025 року. Оновлений документ і мав встановити, який з цих органів стане головним регулятором криптовалютного ринку в Україні. Процес визначення регулятора мав відбуватись в режимі консультацій між Радою з фінансової стабільності та МВФ.

Рада з фінансової стабільності, про підсумки засідання якої йшлося, є міжвідомчим органом, майданчиком для фахових дискусій про фінансову стабільність. Рішення Ради є рекомендаційними. Вона колективно напрацьовує пропозиції щодо заходів державної політики задля досягнення фінансової стабільності. Інформаційно-аналітичне та організаційне забезпечення діяльності Ради здійснює Національний банк України.

Василевич Сергій
Редактор