В Україні остаточно спростили закупівлі вітчизняних безпілотних систем та засобів РЕБ

25 Грудня 09:56

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, яка затверджує порядок здійснення закупівлі безпілотних систем, засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) тактичного рівня вітчизняного виробництва та їх складових частин. Про це повідомили у Міністерстві оборони, інформує Комерсант український.

Рішення уряду переводить закупівлю безпілотників та засобів РЕБ із експериментального режиму на постійну основу. Це має забезпечити системність і передбачуваність даного процесу. Раніше закупівля безпілотників здійснювалася в межах експериментального проєкту, започаткованого в березні 2023 року. Для його продовження уряду потрібно було щороку приймати відповідні рішення.

«Це створювало невизначеність для виробників, ускладнюючи їхні плани. Відтепер уряд забезпечив стабільність закупівель безпілотників та засобів РЕБ, що сприятиме розвитку вітчизняної промисловості та підвищенню обороноздатності країни. Завдяки цьому військові зможуть ефективніше планувати свої потреби, а виробники – зосередитися на вдосконаленні технологій та розширенні виробництва»‎, – наголосив міністр оборони України Рустем Умєров.

Крім того, затверджений порядок спрямований на підвищення оперативності та ефективності децентралізованих закупівель на рівні військових частин, що особливо важливо в умовах воєнного стану.

Що нового в процедурі закупівель

Ключовим нововведенням є спрощення процедур. Командири військових частин отримали можливість закуповувати безпілотні системи та засоби РЕБ ближньої дії без погодження з Генеральним штабом ЗСУ та органами військового управління вищого рівня, в тому числі службами постачання. Це дозволить значно скоротити час на отримання необхідної техніки.

Також розширено доступу до рамкових угод. Військові частини зможуть приєднуватися до рамкових угод, укладених закупівельною агенцією Міноборони або Держспецзв’язком. Це забезпечить військових швидшим доступом до сучасних безпілотників та засобів РЕБ за конкурентними цінами.

Що з постачанням дронів у війська

Постачання безпілотників на фронт у 2024 році значно збільшилось. Як повідомили в оборонному відомстві, станом на середину грудня Силам оборони було передано понад 1 300 000  дронів.

Паралельно триває робота з контрактування поставок безпілотників на наступні місяці та роки. Це дозволить забезпечити планомірне постачання дронів та посилити можливості української армії на полі бою.

Приміром, кілька днів тому Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до експлуатації безпілотний авіаційний комплекс ТОККО вітчизняного виробництва. Комплекс складається із наземної станції управління, пульта керування, окулярів пілота, щогли та десятків безпілотників. Ці дрони-камікадзе стійкі до впливу ворожих засобів радіоелектронної боротьби.

Василевич Сергій
Редактор