В Україні оновили правила трансплантації тканин: що зміниться для пацієнтів

21 Лютого 21:17

21 лютого 2025 року Міністерство охорони здоров’я України оголосило про ухвалення Кабміном постанови, спрямованої на впровадження системи трансплантації тканин відповідно до європейських стандартів. Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на сайт профільного міністерства.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що це рішення дасть змогу створити сучасну та ефективну систему трансплантації тканин, яка забезпечить високу якість медичних послуг і безпеку пацієнтів.

Нова постанова визначає порядок вилучення, зберігання та використання біологічних матеріалів для трансплантації. Вона включає вимоги до закладів охорони здоров’я, що займаються трансплантацією, а також встановлює стандарти для фахівців, які беруть участь у цих процедурах. Метою є забезпечення прозорості процесів і відповідність міжнародним медичним нормам.

Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками відповідатиме за ведення реєстру медичних закладів, які надають тканини та госпітальних банків тканин та моніторинг побічних реакцій і можливих ускладнень після трансплантації.

Наразі в Україні трансплантація тканин не проводиться, проте близько 20 тисяч українців щороку потребують таких операцій. Для порівняння, щорічно у США виконується понад 2,5 мільйона трансплантацій тканин. У Європі цю потребу забезпечують госпітальні банки тканин, які акумулюють та передають донорські матеріали до медичних установ.

Зауважимо, що 6 лютого 2025 року, президент України Володимир Зеленський підписав закон №4203-IX, що забороняє вилучення органів для трансплантації у певних категорій осіб. Відповідно до закону, забороняється вилучення анатомічних матеріалів у:

  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
  • осіб, визнаних недієздатними;
  • невстановлених осіб;
  • осіб, які загинули внаслідок застосування примусових заходів правоохоронними або силовими структурами;
  • військовослужбовців, які загинули під час виконання службових обов’язків;
  • осіб, які загинули внаслідок збройної агресії проти України.

Цей закон також передбачає створення Національного трансплантологічного комітету, який координуватиме діяльність у сфері трансплантації органів, тканин і клітин на національному рівні. Крім того, закон удосконалить автоматичний пошук пар донор-реципієнт через Єдину державну інформаційну систему трансплантації органів і тканин, а також запроваджує порядок організації трансплантації за принципом “доміно”, коли органи від кількох донорів використовуються для лікування кількох реципієнтів.

Ухвалення цього нормативного акту спрямоване на розвиток системи трансплантації в Україні, забезпечення її відповідності європейським стандартам і захист прав громадян. Очікується, що впровадження нової системи підвищить доступність і якість медичної допомоги, а також зміцнить довіру суспільства до процедур трансплантації.

Мандровська Олександра
Редактор