В Україні можуть запустити газові компанії підсанкційного Новинського

16 Травня 22:14

Міністерство економіки України виступає за відновлення роботи газовидобувних підприємств групи Smart Holding, які були зупинені через санкції, накладені на акціонера компанії Вадима Новинського. Про це заявила директорка департаменту політики власності та санкцій Мінекономіки Ярослава Максименко під час дискусії за круглим столом “Українські надра під санкціями та арештами: виклики, висновки, майбутнє”, передає «Комерсант Український».

За її словами, ці підприємства, розташовані на Полтавщині та Харківщині, відігравали значну роль у забезпеченні енергетичної безпеки країни, видобуваючи понад 1 мільйон кубометрів газу на добу до початку повномасштабної війни.

Ярослава Максименко зазначила, що українські підприємства повинні працювати в інтересах держави, навіть якщо їхні кінцеві бенефіціари перебувають під санкціями. Вона підкреслила, що міністерство вже підготувало відповідні законодавчі зміни для вирішення цієї ситуації.

Генеральний директор Smart Holding Іван Герасимович своєю чергою наголосив, що санкції мають бути спрямовані проти держави-агресора, а не шкодити українській економіці. Він звернув увагу на те, що Україна змушена імпортувати російський газ з Угорщини та Словаччини, тоді як власні газовидобувні підприємства простоюють.

Санкції спрямовані на те, щоб позбавити державу-агресора, російську федерацію, ресурсів для війни в Україні. Правильно? Все, що позбавляє їх ресурсів, це все добре. Якщо санкції застосовані так, що вони позбавляють ресурсів власну державу, то тут необхідно знаходити рішення, яке б вирівняло ситуацію, — сказав Герасимович.

Раніше, у січні 2025 року, через припинення дії трьох спеціальних дозволів, було зупинено роботу одного з найбільших приватних газовидобувних підприємств — представництва “Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед”, що на 100% належить британській компанії Enwell Energy і працює в Полтавській області.

Група компаній Smart Energy, яка входить до складу інвестиційної групи Smart Holding, реалізує проєкти з розвідки та промислового розроблення родовищ вуглеводнів і входила до п’ятірки найбільших приватних газовидобувників України.

Зупинка роботи цих підприємств призвела до значних економічних втрат для держави. За даними Smart Energy, під час опалювального сезону 2024–2025 років через блокування промислів було недоотримано 58 млн м³ газу та 456 млн грн податкових надходжень. Крім того, компанія змушена була призупинити заплановані інвестиції у видобуток газу на суму 1,14 млрд грн.

Міністерство економіки разом з іншими органами державної влади працює над змінами до законодавства, які дозволять відновити роботу газовидобувних підприємств, забезпечивши при цьому унеможливлення впливу підсанкційних осіб на їхню діяльність.

Чому проти Вадима Новинського застосували санкції

Проти Вадима Новинського, колишнього народного депутата та бізнесмена, санкції були запроваджені рішенням Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) у грудні 2022 року. Офіційні підстави для обмежувальних заходів — зв’язки з Росією та загроза національній безпеці України.

Основні причини санкцій:

  1. Підозра у фінансуванні держави-агресора — Новинського звинувачують у тому, що він нібито через свої бізнес-активи міг підтримувати економіку РФ або пов’язані з нею структури.
  2. Церковний вплив — Новинський є відомим покровителем Української православної церкви Московського патріархату. Влада вбачає у цьому спроби впливу Росії на українське суспільство через релігійні інституції.
  3. Підконтрольні компанії — під санкції потрапили і активи, що пов’язані з Новинським, зокрема газовидобувна група Smart Energy. Це рішення паралізувало роботу деяких підприємств.
  4. Спроба ухилення — СБУ повідомляла, що Новинський нібито намагався вивести активи з-під санкцій шляхом їх передачі трастам чи підконтрольним особам.

Санкції передбачають блокування активів, обмеження торгівельних операцій та інші економічні заборони. Сам Новинський досі заперечує обвинувачення та називає санкції політично мотивованими. Він заявив про завершення політичної кар’єри ще у 2022 році та згодом виїхав з України.

Які саме санкції застосували проти Новинського

Обмеження проти Вадима Новинського ввів у дію своїм указом №820/2022 президент України Володимир Зеленський. Перелік санкцій, згідно з цим рішенням, охоплює повний спектр обмежень, що часто застосовуються до фізичних осіб у рамках захисту нацбезпеки. Ось основні з них:

  1. Блокування активів. Заборона на користування, розпорядження та управління майном. Це стосується як особистих активів Новинського, так і корпоративних прав у компаніях, які йому належать чи контролюються ним прямо або опосередковано.
  2. Обмеження торгівельних операцій. Забороняється здійснювати будь-які фінансові операції з активами підсанкційної особи, включно з купівлею-продажем корпоративних прав, акцій, часток.
  3. Зупинення виконання економічних і фінансових зобов’язань. Банкам та іншим фінансовим установам заборонено виконувати будь-які платіжні доручення або інші фінансові інструкції на користь Новинського.
  4. Скасування або зупинення дії ліцензій та інших дозволів. Це може стосується ліцензій на газовидобуток та інших видів господарської діяльності.
  5. Заборона на передання технологій і прав інтелектуальної власності.
  6. Заборона на виведення капіталу за межі України.
  7. Позбавлення державних нагород і військових звань (опційно). Цей пункт згадувався в контексті окремих фігурантів санкційного списку, але конкретно до Новинського офіційного підтвердження щодо цього пункту немає.

Читайте також: АМКУ оштрафував на 1,82 млн грн компанію Новинського за схему з “Амстор”

Що потрібно знати про Smart Holding

Це одна з найбільших інвестиційно-промислових груп України, створена у 2006 році. До запровадження санкцій пов’язувалася з бізнесменом та колишнім народним депутатом Вадимом Новинським, який вважався фактичним власником та бенефіціаром групи.

  • Повна назва: Smart Holding (Group)
  • Рік заснування: 2006
  • Офіс: Київ
  • Основні сфери діяльності: металургія та гірничодобувна промисловість, енергетика (включно з газовидобуванням), будівництво та девелопмент, сільське господарство, фінансові інвестиції.

Основні активи Smart Holding до запровадження санкцій проти Новинського

Метінвест (через співволодіння з SCM Ріната Ахметова) — один із найбільших металургійних холдингів Європи.

Regal Petroleum / Enwell Energy — газовидобувна компанія з активами в Україні.

Харківобленерго, Миколаївгаз, Херсонгаз — частки в енергетичних компаніях.

Верес — відомий бренд консервованих овочів і продуктів.

Юніверсал Банк — раніше володіли часткою у цьому банку.

UDP Renewables — проєкти у сфері відновлюваної енергетики (вихід із активів відбувався поступово).

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз