В Україні лише три галузі, де середня зарплата перевищує тисячу доларів

3 Березня 08:49

У 2024 році середня заробітна плата в Україні склала 21 473 грн. Порівняно з 2023 роком середня зарплата зросла на 23,1%. Такі дані з посиланням на інформацію Держстату навів Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, інформує Комерсант український.

За його словами, якщо порахувати у доларовому еквіваленті, торішня зарплата перевищила рівень, досягнутий в останній перед початком повномасштабної війни рік: у 2021 році було 513,5 доларів, у 2024-му – 534,8 доларів.

Де отримують найвищі зарплати

Минулого року найвищий рівень зарплат було зафіксовано в ІТ та телекомунікаційній сфері (майже 52,5 тис. грн.), на авіаційному транспорті (43,9 тис. грн.) та у фінансовій і страховій сфері (41,4 тис. грн.).

Це, за словами депутата, власне, і всі галузі, де середня заробітна плата перевищувала еквівалент 1 тис. доларів.

Де ситуація із зарплатами не така оптимістична

Найнижчі зарплати – у сфері культури: працівники театрів, музеїв та бібліотек отримували в середньому усього 13,1 тис. грн.

Не кращі умови праці – у тих, хто зайнятий у сфері освіти (14,6 тис. грн.), охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (менше 16,9 тис. грн.).

У цих же сферах – і найнижчі темпи зростання зарплат: приміром, у медиків – плюс 14,3%, працівників культури – плюс 15,8%, освітян – плюс 17,3%.

Зарплати у сфері готельно-ресторанного господарства не дотягують до 15,9 тис. грн., поштовій сфері – ледь перевищують 16,1 тис. грн.

Середня зарплата будівельників – трохи більше 16,9 тис. грн., працівників провідної експортної галузі – сільського господарства – 17,6 тис. грн.

Як констатує Данило Гетманцев, бідність працюючого населення залишається одним з найсерйозніших викликів для держави, який не тільки стримуватиме повернення біженців в країну навіть після настання для цього належних безпекових умов, але й посилюватиме зворотні процеси, стимулюючи подальший відтік людей до країн з кращими умовами оплати праці.

Що далі буде із реальними зарплатами

Зайнятість та заробітні плати поступово зростатимуть на тлі дефіциту робітників та пожвавлення економіки. Такий висновок міститься в січневому інфляційному звіті Нацбанку.

Як зазначають в НБУ, під впливом значного попиту на робочу силу безробіття зменшиться, однак залишатиметься вищим за рівень до повномасштабного вторгнення (близько 10–11% у 2025-2027 роках) через збереження суттєвих диспропорцій між потребами роботодавців і знаннями й можливостями потенційних робітників. Водночас з огляду на високу конкуренцію бізнесу за кваліфікованих працівників заробітні плати і надалі зростатимуть.

За даними Держстату, у 2024 році реальні зарплати вже перевищили рівень до повномасштабного вторгнення в більшості секторів економіки. Очікується, що зарплати зростатимуть і надалі, хоча в міру поступового поліпшення ситуації на ринку праці щорічні темпи їх підвищення в реальному вимірі сповільняться до 3-4% у 2025–2027 роках.

Василевич Сергій
Редактор