В Україні фіксують зростання цін на цукор. Чому це відбувається

20 Березня 11:56

Ціни на цукор в Україні зростають поступово: наразі середній рівень умовних відпускних цін із заводу коливається в межах 24,60–25,30 грн/кг, проте очікується подальший підйом. Про це з посиланням на аналітиків сільськогосподарського кооперативу ПУСК повідомили у «Всеукраїнській Аграрні Раді», інформує Комерсант український.

Чим пояснюється ціновий сплеск

На ринок впливає кілька ключових факторів. По-перше, зростає внутрішній попит на цукор, а по-друге, відкрився ринок Європейського Союзу.

«Багато заводів зараз викуповують квоти під європейський ринок. Водночас українські виробники вже адаптувалися до поставок в такі країни, як Туреччина, Камерун, Кот-д’Івуар, Індонезія, Ізраїль. Попит із цих країн зберігається, а додатковий інтерес із боку Європи лише посилює зростання цін», – пояснюють експерти.

Також на ціноутворення традиційно впливає сезонний тренд. З початку року і до середини літа традиційно спостерігається зростання котирувань.

«Сезонно ми бачимо зростання котирувань з січня по червень-липень. Враховуючи поточні ринкові фактори, умовні ціни можуть вийти на рівень 27–28 грн/кг з ПДВ», – прогнозують аналітики сільськогосподарського кооперативу ПУСК.

Тобто активний експорт і традиційні сезонні чинники створюють передумови для подальшого підвищення вартості українського цукру.

До речі, варто нагадати, що за підсумками лютого, згідно з даними Держстату, цукор був тим товаром, який за місяць хоч трохи, але подешевшав – на 0,4%.

Світові ціни на цукор зростають

Саме через підвищення цін на цукор, молочні продукти та рослинну олію у лютому зріс базовий рівень світових цін на продовольчі товари. На це звертається увага в новій доповіді Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Індекс продовольчих цін ФАО відстежує щомісячні зміни міжнародних цін на продовольчі товари, які торгуються у всьому світі.

Так ось, середнє значення Індексу цін на цукор склало в лютому 118,5 пункти (на 7,3 пункти або на 6,6% вище за рівень січня, однак на 22,2 пункти (15,8%) нижче відносно лютого минулого року.

Як зазначають фахівці ФАО, зростання світових цін на цукор після трьох місяців зниження зумовлене побоюваннями щодо зменшення пропозиції у світі у сезоні 2024/2025 років, зокрема у зв’язку з передбачуваним скороченням виробництва в Індії, занепокоєнням щодо поєднання сезонних змін виробництва та наслідків нещодавньої посухи для наступного врожаю у Бразилії, а також несприятливого для експорту останнього зміцнення бразильського реалу відносно долара США.

Чого очікувати від експорту цукру до ЄС

З 1 січня 2025 року українські виробники отримали доступ до ринку Європейського Союзу завдяки новим домовленостям щодо лібералізації торгівлі. Це сталось після минулорічних обмежень на поставки цукру, запроваджених в ЄС.

Як наголошують у парламентському аграрному комітеті, ринок ЄС є преміальним для українських цукровиків – ціни на ньому можуть бути до 15% вищими за світові. За перші 5 місяців 2025 року українські виробники матимуть можливість експортувати в ЄС 107,3 тис. тонн. Річна квота становить 262,6 тис. тонн.

Повідомляється, що Міністерство аграрної політики та продовольства України вже розподілило між вітчизняними виробниками обсяг квоти цукру до Європейського Союзу на 2025 рік.

Василевич Сергій
Редактор