В Україні дослідили потреби ветеранів та їхніх сімей: які проблеми виявлено
11 Січня 13:28Результати опитування ветеранів та ветеранок засвідчили недовіру до держустанов, проблеми у доступі до інформації та потребу у юридичних послугах. Про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, інформує Комерсант український.
За словами українського омбудсмана, до розробки і проведення першого уніфікованого дослідження правових потреб ветеранів та їхніх сімей в Україні долучились Програма розвитку ООН в Україні спільно з Урядом Королівства Нідерландів.
Що ж з’ясувалось в межах опитування
– Основними правовими потребами після звільнення з військової служби є доступ до інформації про права, гарантії та пільги, отримання пенсій й інших соціальних виплат, а також допомога в отриманні статусів (учасника бойових дій, особи з інвалідністю).
– 44% опитаних зіткнулися із труднощами під час отримання статусу учасника бойових дій, пов’язані із тривалим процесом видачі довідок і незрозумілістю процедур.
– Значним бар’єром у доступі до юридичних послуг для ветеранів є недовіра до установ, які їх надають. Це особливо характерно для ветеранок: таку недовіру висловлюють 84% жінок порівняно з 46,5% чоловіків-ветеранів.
– Поранені ветерани потребують юридичної допомоги значно більше порівняно з ветеранами, які не мають поранень.
– 47% опитаних членів сімей ветеранів потребували юридичної допомоги після звільнення родича з військової служби (зникнення або потрапляння у полон). Також популярним запитом є оскарження рішень військових частин або державних органів.
– Після втрати родича 69% респондентів, членів сімей загиблих військовослужбовців, заявили про необхідність фінансової підтримки.
– Наступною найбільш часто згадуваною потребою, особливо серед респондентів-жінок, є психосоціальна й інформаційна підтримка.
Як наголосив Дмитро Лубінець, у дослідженні надані рекомендації Кабміну, міжнародним і національним неурядовим організаціям, структурам системи безоплатної правової допомоги. Йдеться, зокрема, про спрощення процедури отримання пільг, статусу учасника бойових дій, підвищення поінформованості ветеранів про їх права та спрощення доступу до послуг.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що знаючи про подібні проблеми, ще у березні 2023 року його команда виступала за забезпечення доступного сервісу для ветеранів, рідних загиблих оборонців у форматі «єдиного вікна» в регіональних центрах надання адмінпослуг. Нині Мінветеранів реалізовує такий формат. Також за ініціативою омбудсмана були внесені зміни у законодавство, зокрема Уряд затвердив порядок надання статусу учасника бойових дій у період воєнного стану в автоматичному режимі.