В Україні домінує позитивне ставлення до внутрішньо переміщених осіб – дослідження
20 Листопада 18:1471% українців позитивно ставляться до внутрішньо переміщених осіб (ВПО), ще 24% мають нейтральне ставлення – у 2022 році таких було 72% і 18%, відповідно. І лише 3% мають негативне ставлення, як і у 2022 році. Про це свідчать результати Всеукраїнського дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення», проведене Київським міжнародним інститутом соціології, інформує Комерсант український.
Натомість, серед самих внутрішньо переміщених осіб порівняно із 2022 роком стало дещо менше тих, хто відчуває до себе позитивне ставлення з боку приймаючої громади. І все ж, позитивне ставлення відчуває до себе виразна більшість ВПО – 68% (у 2022 році було 78%). При цьому 4% (у 2022 році – 3%) відчуває негативне ставлення.
На яку допомогу від місцевої громади очікують ВПО
На запитання про бажані форми допомоги від місцевої влади найбільше внутрішніх переселенців (53%) говорять про допомогу з житлом. Причому порівняно із 2022 роком ця потреба навіть актуалізувалася – у 2022 році 41% говорили про це. Далі йдуть надання гуманітарної допомоги (30%, зниження з 38% у 2022 році) та перекваліфікація ВПО для працевлаштування в громаді (25%, у 2022 році було 28%);
Наскільки забезпечені роботою внутрішні переселенці
Якщо в 2022 році 37% внутрішньо переміщених осіб мали роботу, то в 2024 році таких вже 56%. Насамперед, з 16% до 33% зросла частка тих, хто знайшов роботу на новому місці проживання. Крім цього, 5% ВПО знайшли дистанційну роботу, а 18% зберегли попередню роботу.
Як з житлом у внутрішньо переміщених осіб
Найбільше переселенців зараз, як і в 2022 році, проживають в орендованому житлі. Причому частка таких ВПО зросла з 52% до 67%. Це за рахунок, насамперед, зниження з 32% до 21% тих, хто проживали у знайомих чи родичів. Ще 7% мешкають у наданому громадою житлі – у 2022 році таких було 10%. Мають наразі власне житло (придбали або переїхали у своє інше житло) – 5%, показник зріс з 3% у 2022 році.
За яких умов внутрішні переселенці готові повернутися додому
Певні умови, за яких внутрішньо переміщені особи готові повернутися додому, наводять 83% опитаних ВПО. При цьому категорично стверджують, що не будуть повертатися – 15%. Основними ж умовами повернення є безпечна ситуація в рідному населеному пункті – це стане достатнім аргументом для 36% ВПО, а також повне завершення російського вторгнення – тоді додому готові повернутись 30% опитаних.
Всеукраїнське дослідження «Багаторівневе врядування в Україні в умовах широкомасштабного російського вторгнення» проводилося Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) у вересні-жовтні 2024 року на замовлення Ради Європи.
До речі, у Верховній Раді працює Тимчасова спеціальна комісія з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.
Сьогодні Верховна Рада з її ініціативи ухвалила закон “Про проведення всеукраїнської інвентаризації”, який має стати першим кроком до системного вирішення проблеми з забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, законом передбачено створення інформаційної бази придатного для проживання житла. І, як обіцяють депутати, вже через півроку після того, як закон набуде чинності, внутрішньо переміщені особи зможуть обирати об’єкт, де б вони хотіли проживати, та подавати відповідні заявки.