Після початку повномасштабного вторгнення в Україні з’явився новий сегмент ринку — продаж приватних бомбосховищ. До масових ракетних обстрілів він був майже відсутній, однак зараз приватні укриття мають попит серед простих українців. Придбати їх можна за різну ціну й різного призначення: як для комерційних, так і для приватних приміщень.
Комерсант український зібрав найцікавіші пропозиції на ринку України та за яку суму можна купити справжнє бомбосховище.
Види укриттів
Згідно з інформацією одного з дистриб’юторів захисних укриттів, запропоновані обʼєкти можуть використовуватися:
- для комерційних цілей (мінікафе, магазини, МАФи, укриття біля об’єктів критичної інфраструктури тощо);
- соціальних (мобільні укриття в місцях масового скупчення населення, біля навчальних закладів, зупинок громадського транспорту, пункти незламності та інше);
- приватних (для індивідуального користування біля приватних будинків на територіях багатоповерхівок).
Ціни укриттів
Ціна залежить від мети використання та габаритів. Вони можуть бути наземними та заглибленими. Зокрема, ціна за наземні укриття коливається в межах мільйона гривень.
Згідно з інформацією дистриб’ютора, такі укриття забезпечують захист під час повітряної тривоги. Вони розташовуються в середині будівлі, виготовлені з залізобетону, мають герметичні двері, лави для сидіння, вогнегасники, аптечку, електромережі, тепловентилятори та вентиляцію.
Дорожче коштують модульні укриття. Ціни на них коливаються від 2 мільйонів до 15 мільйонів гривень залежно від площі та функціоналу. Найдорожче з таких укриттів коштує понад 15 млн грн. Воно вміщає в себе до 350 осіб та може встановлюватися як на поверхні землі, так і повністю або частково заглиблюватися в грунт.
Приватні наземні укриття коштують дешевше: ціни на них коливаються від 385 тис грн до мільйона. Вони можуть бути композитними чи модульними та вміщати в себе від 6 до 10 осіб.
Ціни на заглиблені комерційні укриття значно дорожчі — від 4 млн до 15 млн та здатні вміщати від 105 до 350 осіб залежно від типу укриття.
Також компанії пропонують на продаж укриття для навчальних закладів, які можуть бути встановлені як на поверхні землі, так і повністю або частково заглиблені в грунт.
Крім того, у продажу є невеликі по площі металеві бронекапсули. До прикладу за 120 тис.грн можна придбати бронекапсулу для укриття 3 осіб.
Державні та комерційні рішення
Влада теж активно займається темою укриттів, зокрема соціального призначення. Кабмін нещодавно розподілив 56,9 млн грн на будівництво укриттів у школах Запорізької, Херсонської та Київської областей. Кошти підуть на протирадіаційні укриття та бомбосховища в чотирьох навчальних закладах.
Загалом українці використовують як укриття спеціальні підвальні приміщення, метрополітени та паркінги. Інтерактивні карти укриттів можна подивитися на сайті Дії, Арміяінфо та ін.
Непоодинокими випадками стали, коли українці власноруч будують укриття. Зокрема, взимку цього року киянин Сергій Захарін створив сталеве укриття, яке можна встановити у квартирі, так звану “Капсулу життя”. Вартість “Капсули життя” розробник оцінює у 70 тисяч гривень, але шукає способи зробити її доступнішою для українців.
Не залишаються осторонь і забудовники: під час будівництва нових житлових комплексів вони будують окремі бомбосховища для жителів ЖК. Зокрема відома в Україні компанія “Інтергал-Буд” почала облаштовувати укриття у кожному житловому будинку. Для таких цілей використовують площі на цокольних поверхах будівель, які раніше були виділені під комори для зберігання.
Досвід інших країн
Війна в Ізраїлі триває від початку заснування країни, тому майже у всіх домівках цієї країни є мамади — укріплені кімнати, які у мирний час використовуються як звичайні житлові приміщення з вікном, кондиціонером та іншими необхідними для життя речами.
Будувати мамади у квартирах – офіційна вимога влади, яка діє з 1993 року, але за даними місцевих ЗМІ, лише 800 тисяч квартир з понад 2 мільйонів по всій країні мають ці безпечні кімнати. Орієнтовно це 40%.
Їх будують у вигляді куба з бетону. Також ставлять спеціальні протиударні двері. які герметично зачиняються і відчиняються лише назовні, призначені для запобігання проникненню вибухової хвилі й уламків.
В Україні теж не відстають у цьому питанні: 22 серпня 2023 року Президент Володимир Зеленський підписав Закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах.
Того ж місяця раніше, 10 серпня, були затверджені норми, згідно з якими слід будувати захисні споруди цивільного захисту — ДБН В.2.2-5:2023. Ці нормативні акти повинні забезпечити захист населення в умовах загрози, а також вплинути на характер будівництва та комунальних послуг.
Автор — Альона Капліна