В Раді розповіли, коли чекати на здешевлення ліків та чому в Україні подорожчали антибіотики

10 Червня 07:51
ЕКСКЛЮЗИВ

Ціни на ліки – питання, що завжди хвилює суспільство. Під час війни, вартість медикаментів настільки відчутно вдарила по гаманцях українців, що регулювання ціноутворення стало предметом рішення Ради національної безпеки і оборони України. Вже в лютому поточного року Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців». Його мета – зниження цін на ліки, через встановлення граничних постачальницько-збутових надбавок не вище десяти відсотків. Коли ж тепер українцям очікувати на нові цінники в аптеках, та чому замість анонсованого здешевлення деякі ліки навпаки суттєво зросли в ціні «Комерсант Український» з’ясовував у Голови підкомітету з питань фармації та фармацевтичної діяльності Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Сергія Кузьміних.

За його словами, ліки таки здешевшають. І найвірогідніше, що це станеться після спеціальної “маркетингової постанови КМУ”.

“Ліки здешевшають. Думаю, після постанови про маркетинг, де буде не в такій великій кількості маркетингова маржа, а в меншій. Я думаю, після постанови ми будемо спостерігати з вами зниження цін на ліки. Тому що маркетинг, як ми розуміємо, він завжди формується в ціні виробника. Коли саме буде прийнята постанова про маркетинг – точно не скажу. Не від нас залежить. Міністерство охорони здоров’я подає свої пропозиції на регулятора, далі проєкт розглядатиме Кабмін”, – говорить Сергій Кузьміних.

За його словами зараз існує два варіанти “маркетингової” постанови. Перший варіант проєкту передбачає, що маркетингова націнка не може перевищувати 12% від всього обігу ліків в аптеці. Другий проєкт документа пропонує перекласти регулювання відсотка, який може сплачуватись за маркетинг, у вартість лікарського засобу, не маркетуючи тільки одну назву ОТС-препарату, а на групу препаратів, які продає той чи інший виробник.

Маркетинг на ОТС-препарати пропонується обмежити 18%. І плюс ще дозволити приблизно до 2% умовного маркетингу від обʼєму продаж конкретного виробника усіх рецептурних ЛЗ. Щоправда в останній версії постанови ці відсотки збільшені до 20% на ОТС групу та 3% на рецептурну групу. Вцілому другий варіант виходить 8-9% маркетингу від всього обсягу ліків.

“Тобто є такі два вида документа. Який з них буде прийнятий… я сподіваюся, другий. Але передбачити на 100% я особисто не можу”, – додає нардеп.

За його словами, ціни на преперати у такому разі будуть змінюватися “індивідуально”, тобто різні категорії ліків здешевшають по-різному.

Кузьміних додає, що вже зараз 300 позицій ліків точно здешевшали приблизно до 30%. ТОП 100 позицій – на 30%. Однак деякі групи ліків водночас подорожчали.

“Чому? Можу озвучити лише власну думку. Раніше було, так: аптечні мережі продавали окремі препарати, у вартості яких маркетинг доходив до величезних цифр. Але, щоб бути конкурентними, вони почали скидати вартість ліків, і виходити по суті в нуль, однак маркетинговий бонус при цьому вони отримували від виробника вже окремою платіжкою. Це їм дозволяло тримати більш-менш приємну для споживача ціну на деякі препарати”, – зазначив він.

В цей самий час за даними податкової вони нібито отримували 6% маркетингу. Але по факту – 20-30% по деяким препаратам, отримували їх на різні юридичні особи і під різним соусом. Врешті це призводило до надприбутків окремих мереж. Продавалось тільки те, що давало маркетинг.

Відповідно, після того, як запрацювала система регулювання націнки, окремі препарати здорожчали не тому, що зросла їх вартість, а тому, що зникла тіньова складова легалізації прибутків.

“Зараз зробили регулювання націнки, тобто 25 і 35%: на антибіотики, РРХ препарати рецептурно – 25%, а ОТС 35% і плюс заборону з маркетингу. Тому на деяких препаратах, на який був величезний маркетинг, ми зараз трошки дійсно бачимо здорожчання. Але це більше не здорожчання, а легалізація прибутків і наповнення бюджетів. Тобто схема утворення ціни стала більш прозорою”, – додав Сергій Кузьміних.

Він наголошує, що прослідкувати приховані “трюки” з цінами на ліки через маркетингові аптек досить легко навіть пересічному українцю:

“От я приходив в аптеку раніше, дивився препарат 100 грн, а через сайт “Таблеточки” я міг його придбати на 20% дешевше. Це ж не можливо так, коли все прозоро”.

Депутат наголошує, що тільки прозора схема ціноутворення та чіткі правила можуть забезпечити захист інтересів усіх гравців ринку: коли вигідно працювати і виробнику, і аптеки мають обгрунтовані доходи, і для пацієнта ліки будуть більш доступними.

“Ми повинні чітко розуміти ціноутворення у виробника. По типу референта. Якщо буде правильно зроблена референт, це призведе до розуміння, що виробник більше піднімати свою вартість не може. Дистриб’ютори – працюватимуть з чіткою націнкою та чіткими обмеженнями. Те саме стосується і аптек. МОЗ зараз активно працює в цьому напрямку. Думаю, що до кінця поточного року мають завершити: щоб був розроблений і проголосований ВР закон “Про аптечну діяльність”, і щоб було розроблено референтне цінноутворення, і запущені удосконалені ліцензійні умови”, – прогнозує політик.

Анонс від МОЗ

В Міністерстві охорони здоровя заявили, що у 2025 році фармацевтичний ринок України очікує важливе оновлення: аптеки отримають право напряму конкурувати за наданням маркетингових послуг виробникам лікарських засобів.

Міністр Віктор Ляшко, зокрема, запевняв у тому, що обмежень на відсоток маркетингу для аптек не буде, і це дозволить аптекам конкурувати між собою. Від цього мають виграти й менші мережі, які раніше не мали доступу до маркетингу.

Крім того, якщо раніше виробники були змушені платити аптекам просто за потрапляння на полицю, без прозорості щодо послуг. То наразі міністерство працює над запобіжниками, аби маркетинг не впливав на здорожчання ліків, а стимулював просування якісного товару на конкурентному ринку.

Як інформував «Комерсант Український», у березні поточного року українські аптеки юуло оштрафовано на 213,4 тис. грн за завищення цін на ліки.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз