В Раді пропонують відібрати у прокурорів суперпенсії по інвалідності: деталі законопроєкту
28 Жовтня 2024 17:16
Група народних депутатів, до якої увійшли Інна Совсун, Мар’яна Безугла, Галина Третьякова, Іванна Климпуш-Цинцадзе та інші, зареєстрували законопроєкт №12149, спрямований на реформування системи пенсійного забезпечення працівників прокуратури. Документ передбачає значне врізання прокурорських пенсій по інвалідності і навіть повернення надмірно виплачених сум пенсій, що стали результатом зловживань або фальсифікацій, повідомляє «Комерсант Український»
Нинішнє законодавство про пенсії по інвалідності
Законодавство України визначає право на пенсію по інвалідності через загальнообов’язкову систему пенсійного страхування. Пенсія залежить від групи інвалідності та страхового стажу від 1 до 15 років:
- I група отримує 100% пенсії за віком,
- II група — 90%,
- III група — 50%.
Водночас, особливі умови пенсійного забезпечення поширюються на прокурорів, військовослужбовців та постраждалих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до частини 9 статті 86 Закону «Про прокуратуру», прокурори з інвалідністю I або II групи мають право на пенсію в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати за умови стажу роботи не менше 10 років. Цей розрахунок є значно вищим, ніж стандартні виплати для інших категорій пенсіонерів.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Так, за даними Пенсійного фонду, в Україні станом на 1 жовтня 2024 року зареєстровано 10 342 593 пенсіонера, з яких 15% (1 559 748 осіб) отримують пенсію по інвалідності. Середній розмір пенсії по інвалідності в Україні становить 4892,57 грн, тоді як окремі прокурори на сьогодні можуть отримувати до 60 000 грн такої пенсії щомісяця.
Що пропонує змінити законопроєкт
Документ передбачає скасування права прокурорів з інвалідністю I або II групи на отримання спеціальної пенсії в розмірі 60% від їхньої місячної заробітної плати. Замість цього пропонується, щоб умови пенсій для прокурорів прирівнювалися до загальнообов’язкових стандартів.
Також документ передбачає нову редакцію частини 1 статті 50 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в якій уточнюються правила повернення пенсійних сум, виплачених через зловживання. Надмірні виплати, спричинені фальсифікацією документів, необґрунтованими рішеннями про інвалідність або поданням недостовірних даних, можуть бути повернуті добровільно або стягнуті територіальними органами Пенсійного фонду чи через суд.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко