В НАТО пообіцяли надати Україні максимальну кількість систем ППО
4 Грудня 2024 11:47
Партнери України в НАТО позитивно сприйняли звернення Києва щодо постачання значної кількості систем протиповітряної оборони для захисту критично важливої інфраструктури, зокрема ядерних об’єктів.
Про це заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте в коментарі журналістам після засідання Ради Україна-НАТО, яке відбулося у вівторок увечері, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Європейську правду.
“Ми обговорили, що робити, щоб Україна отримала ППО для захисту своєї критичної інфраструктури”,
– зазначив Рютте.
Він визнав, що забезпечення України необхідними системами – непросте завдання, оскільки Альянс не має надлишку таких засобів, а наявні системи виконують важливі функції в державах-членах.
“Як ви знаєте, у світі немає надлишку систем ППО. Але за столом була чітка домовленість про те, що партнери підтримають Україну. Всі ті системи, які можуть бути надані Україні – будуть надані”,
– запевнив Рютте.
Генсек НАТО утримався від уточнень щодо кількості та типів систем ППО, які можуть передати Україні. Однак він наголосив на досягнутій домовленості щодо максимального об’єднання зусиль для зміцнення української оборони.
“Ми робимо все можливе, щоби всі ті системи ППО, які можливо передати, були передані в Україну”,
– підсумував Марк Рютте.
Як повідомляв , учора українське МЗС озвучило жорстку заяву про те, що Україна не прийме жодних безпекових гарантій, окрім вступу до НАТО. Ця заява була приурочена до 30-річчя Будапештського меморандуму, однак оприлюднена на кілька днів раніше – якраз перед засіданням Ради Україна-НАТО. Втім, очевидно вона не справила глибокого враження на представників НАТО, оскільки на неї навіть не послідувало офіційної відповіді. Лише у Люксембурзі заявили, що ця держава – проти вступу України до Альянсу.
Україна-НАТО
Відносини між Україною та НАТО почалися незабаром після здобуття незалежності в 1991 році. У 1994 році Україна приєдналася до програми “Партнерство заради миру”, що стало першим кроком до співпраці з Альянсом. У 1997 році було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, яка визначила основні напрямки співробітництва.
Важливою віхою став Бухарестський саміт НАТО 2008 року, на якому було заявлено, що Україна та Грузія в майбутньому стануть членами Альянсу, хоча конкретних термінів не було визначено.
Після Революції Гідності 2014 року та початку російської агресії співпраця між Україною та НАТО значно активізувалася. Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями у 2020 році.
Повномасштабне російське вторгнення в Україну у 2022 році ще більше посилило взаємодію. Країни НАТО надають Україні значну військову, фінансову та гуманітарну допомогу. Однак, незважаючи на прагнення України до повноправного членства в Альянсі і на те, що НАТО продовжує підтримувати Україну, питання про вступ залишається предметом дискусій та дипломатичних переговорів.
На Вільнюському саміті у 2023 році було оголошено, що Україна стане членом Альянсу без ПДЧ.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко