В Івано-Франківську на громадських засадах розпочинають роботу мовні інспектори

25 Жовтня 14:58
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Перші “мовні інспектори” – волонтери – офіційно мають розпочати роботу в Івано-Франківську з понеділка, 28 жовтня. Про це повідомив мер міста Руслан Марцінків, інформує Комерсант українськийКомерсант український.

Напередодні міський голова зустрічався з мовними волонтерами.

“Дякую усім, хто зголосився і вже навіть розпочав перевірки”, – з такими словами мер Івано-Франківська звернувся до волонтерів.

Руслан Марцінків та запрошені експерти з різних галузей детальніше розповіли про місію мовних інспекторів. Окрім цього, добровольцям видали спеціальні посвідчення. Декілька волонтерів одразу приступили до інспекцій, розпочавши з продуктових магазинів.

В етері місцевого телеканалу “Вежа” мер зазначив, що серед волонтерів, які зголосилися патрулювати місто, багато молоді. Усього ж про бажання стати мовним інспектором заявили 40 осіб.

“Я очікував, що це будуть здебільшого люди старшого віку, але дуже багато молодих прогресивних людей. Що цікаво, серед них третина – це внутрішньо переміщені особи”, – звернув увагу Марцінків.

Як стати мовним інспектором на громадських засадах

Тим, хто ще хоче долучитися до мовних волонтерів, потрібно заповнити анкету за посиланням.

Як здійснюватиметься мовне інспектування

Міський голова запевнив, що місія інспекторів буде більше просвітницькою, вони не каратмуть за вживання російської, натомість будуть популяризувати курси української мови, роздаватимуть листівки, стежитимуть за дотриманням мовного законодавства або долучатимуться до просвітницьких заходів.

Під час інспекцій заборонено застосовувати фізичну силу, нецензурну лексику чи неввічливість при розмові. Якщо волонтери виявлять порушення, то вони фіксуватимуть його на фото чи відео. Після юридичної оцінки порушень, вживатимуться відповідні заходи за участю міського відділу економіки та управління праці. Вони скеровуватимуть офіційні листи до власників магазинів, кафе чи інших закладів з рекомендаціями усунути порушення. А про системні порушення будуть повідомляти Уповноваженого із захисту державної мови.

Яке покарання очікує на порушників мовного законодавства

Мовний омбудсмен Тарас Кремінь налаштований досить наступально. Він так і висловився в інтерв’ю журналістам: “на зміну лагідній українізації прийшла наступальна”. Як пояснив Тарас Кремінь, наступальна українізація передбачає суворий контроль за дотриманням мовного закону в усіх без винятку сферах суспільного життя на території України.

Закон вимагає, щоб українська мова була основною у сфері обслуговування, освіти, реклами, медіа та на публічних заходах. Згідно з положеннями, за перше порушення передбачене лише попередження, що дозволяє порушнику виправити ситуацію без фінансових наслідків. Однак у разі повторного ігнорування вимог закону організації або особи отримають штраф у розмірі до 3400 гривень.

Наскільки поширеними є порушення норм мовного закону

Цього року в Україні зафіксовано 1808 звернень громадян щодо порушення мовного закону. Як констатують в Опендатамедіа, це у 1,7 рази менше, ніж за аналогічний період минулоріч.

Найбільше українці скаржаться на відсутність української версії сайта – 29%. Обслуговування російською мовою стало причиною скарг у 16% звернень. Ще 14% порушень повʼязані з рекламою.

До антирейтингу регіонів цьогоріч потрапили:
– Київ – 706 звернень. 
– Одещина – 326 
– Харківщина – 149 
– Дніпропетровщина – 148.

Ще один висновок, зроблений в Опендатамедіа: звернень поменшало, водночас покарань за ними стало більше. Так, 216 протоколів було складено на порушників мовного закону цьогоріч. Це вже у 1,7 рази більше, ніж за весь 2023 рік.

Наразі вже накладено 64 штрафи та винесено 91 попередження. 

Василевич Сергій
Редактор