В Аргентині знайшли архів нацистської Німеччини: документи можуть пролити світло на фінансові та міжнародні зв’язки Третього рейху
15 Травня 22:33
У підвалі Верховного суду Аргентини випадково виявили 83 ящики з документами нацистської Німеччини. Знахідка, як очікують дослідники, допоможе розкрити фінансові схеми та міжнародні зв’язки нацистського режиму. Про це повідомляє BBC із посиланням на заяву суду, передає «Комерсант Український».
Архів натрапили співробітники музею під час розчищення підвального приміщення перед перенесенням архівів у нову будівлю. Їхню увагу привернули дерев’яні ящики з-під шампанського.
Відкривши один із них, вони знайшли матеріали, пов’язані з нацистською ідеологією, які, як з’ясувалося, мали використовуватися для її поширення в Аргентині під час Другої світової війни.
Документи мають цікаву історію: у червні 1941 року 83 ящики прибули до Аргентини з Токіо на борту японського пароплава “Нан-а-Мару”.
У супровідних паперах йшлося про “особисті речі”, проте обсяг вантажу викликав підозру у митників. Під час вибіркової перевірки вони виявили пропагандистські матеріали — листівки, фотографії та інші документи.
Ящики передали до Верховного суду. Попри вимоги німецького посольства повернути вантаж до Токіо, суд вирішив залишити його в країні.
Після того, як у 1944 році Аргентина розірвала дипломатичні стосунки з нацистською Німеччиною, вміст ящиків фактично забули, і він понад 80 років пролежав у підвалі.
Наразі архів передали до безпечного сховища, а Верховний суд звернувся до Музею Голокосту в Буенос-Айресі з проханням допомогти в каталогізації документів.
Аргентина зберігала нейтралітет у Другій світовій війні до 1944 року, коли розірвала стосунки з країнами Осі, а в 1945-му — оголосила їм війну.
У той же час країна стала прихистком для втікачів як євреїв (понад 40 000 осіб з 1933 до 1954 року), так і нацистських злочинців, серед яких були Адольф Ейхман і Йозеф Менгеле.
У 2000 році президент Аргентини Фернандо де ла Руа офіційно вибачився за участь держави в приховуванні нацистів після війни.