Уряд таки підтримає шанувальників книги

5 Грудня 09:42

Кабінет міністрів відповідно до закону «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні» затвердив Порядок надання громадянам України державної допомоги на придбання книг. Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук, інформує Комерсант український.

Передбачається, що така державна допомога надається наступним категоріям отримувачів:

– громадянам України, які досягли 18-ти років – протягом одного року з дня досягнення відповідного віку;

– одному з батьків або інших законних представників дитини – протягом року з дня її народження.

Вони мають отримати книжкові сертифікати на суму 908 грн.

Встановлюється, що державна допомога на придбання книг надається громадянам України, які починаючи з 01.01.2024 року досягли 18-річного віку. Передбачено також, що надання державної допомоги на придбання книг при народженні дитини здійснюється починаючи з 1 січня року, що настає за роком припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Як відомо, Верховна Рада України ще у травні ухвалила закон, спрямований на стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження. В ньому і було передбачано субсидії книгарням та державну допомогу на придбання книжок українцям. Скористатися правом на придбання книжок можна буде протягом 1 року і зробити це – через Дію.  

“Нарешті вдалося розблокувати видачу сертифікатів на придбання книг та субсидій на оренду приміщень під книгарні. Всі ці речі вже забюджетовані, додаткових витрат з державної казни не буде. Та і запит у суспільства є”, – так відгукнулась тоді на ухвалення закону народний депутат Євгенія Кравчук. При цьому вона згадала дослідження Українського інституту книги, згідно з яким у 2023 році порівнянно з 2020 роком, частка тих, хто читає щодня задля дозвілля зросла до 17% (було лише 8%). Також зросла популярність книги саме українською мовою – до 54%. Тоді як у 2020 році було 32%.

Читати – це тренд. І не перший рік

Саме це підтверджують результати і нового опитування, в межах якого з’ясовувалось: як і скільки читає зараз українська молодь. Це дослідили U-Report Ukraine, Український інститут книги та Міністерство культури та інформаційної політики України.

52,8% опитаних заявили, що читають щодня або кілька разів на тиждень, водночас 22,5% зазначили, що читають кілька разів на рік або ніколи.

До трійки причин, чому молодь читає, потрапили: просто подобається читати (60,3%), для саморозвитку (50,1%) й подобається “атмосфера читання” (49,1%).

До трійки причин, чому молодь не читає, потрапили: немає часу (41,3%), немає бажання (33%) та є інші захоплення (28,5%).

Щодо того, де молодь бере книжки, то 57% опитаних відповіли, що купують в офлайн-магазинах, 48,7% – купують в онлайн-магазинах, безоплатно завантажують або читають онлайн – 35,1%.

До речі, 78,4% респондентів заявили, що віддають перевагу друкованому формату книги. ⠀

Кілька порад від Українського інституту книги, як себе «розчитати»

Де ви – там книга. У вас буде більше шансів читати частіше, якщо матимете книгу під рукою (паперову, на телефоні чи планшеті). Неважливо, це буде одна сторінка чи десять. Головне виробити звичку брати до рук книгу, коли є вільна хвилина.

Виділяйте час на читання. Для початку вистачить заброньованих у вашому розкладі 20 хвилин на день, які поступово можна збільшувати.

Читайте кілька книг паралельно. Нормально зупинятися і чергувати книги залежно від настрою і бажань. Це працює, так само як обрати фільм на вечір: одного дня хочеться драму, іншого – комедію.

Не подобається – не читайте. Мучити себе книгою найгірша послуга самим собі. Щоб «розчитатися» потрібно споживати ту літературу, яка подобається і захоплює. ⠀

Знайдіть собі bookmate, тобто “товариша по книзі”. Домовленість з другом читати книгу разом та обговорювати її допомагає тримати себе в тонусі. Адже ви тепер відповідальні за читання не лише перед собою.

Василевич Сергій
Редактор