Уряд Болгарії не хоче продавати Україні ядерні реактори. Слово – за парламентом
16 Квітня 08:49
Болгарія не продаватиме Україні два ядерні реактори болгарської АЕС «Белене», які українська сторона мала намір використати для добудови Хмельницької АЕС. Про таке рішення болгарського уряду з посиланням на заяву віце-прем’єр-міністра, лідера Болгарської соціалістичної партії Атанаса Зафірова повідомляє «ForbesBulgaria», інформує Комерсант український.
Наголошується, що таке рішення підтримали всі партнери по уряду, в тому числі лідер Болгарської правоцентристської партії «Громадяни за європейський розвиток Болгарії» (ГЕРБ) Бойко Борисов.
Чим пояснюється таке рішення болгарського уряду
Віце-прем’єр, лідер Болгарської соціалістичної партії Атанас Зафіров пояснив урядове рішення тим, що Болгарії необхідно розвивати власну атомну енергетику, особливо враховуючи зростання цін на електроенергію у світі.
За його словами, продаж Україні двох ядерних реакторів ставив би під сумнів реалізацію іншого ключового для енергетичного сектору Болгарії проєкту – будівництва двох нових блоків АЕС, після того як наприкінці минулого року «Козлодуйська АЕС – Нова потужність» офіційно підписала контракт з американським консорціумом Westinghouse та південнокорейською компанією Hyundai Engineering & Construction на будівництво блоків №7 та №8 АЕС.
За інформацією болгарських ЗМІ, ще очікується голосування в парламенті.
Як відомо, у середині лютого український парламент надав згоду на купівлю у Болгарії двох ядерних реакторів, які мали бути використані для добудови енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС. Вартість угоди оцінювались приблизно у 600 мільйонів євро.
Питання ціни стримувало процес підписання угоди
Болгарська сторона не поспішала підписувати угоду, оскільки хотіла переглянути ціну. Про це з посиланням на заяву керівництва «Енергоатому» повідомив цими днями народний депутат Андрій Жупанин. За його словами, болгарська сторона виходила з пропозицією ціни ледь не у $700 млн, хоча українська сторона наполягала на $600 млн. Комерсант український про це розповідав.
Керівництво «Енергоатому» також поінформувало депутатів, що просить у болгарської сторони згоди на розтермінування платежу, оскільки українській стороні не потрібне все обладнання одразу, а потрібне частинами.
В коментарі Енергореформі керівник «Енергоатому» Петро Котін підтвердив, що з болгарською стороною все ще обговорювались питання фінансування, доставки обладнання та інші аспекти. За його словами, болгарська сторона зі свого боку проводить консультації з болгарським урядом і парламентом.
Як відомо, «Енергоатом» планував завершити будівництво двох енергоблоків Хмельницької АЕС, для яких і намагались придбати болгарські реактори, а також побудувати два потужніші енергоблоки за американською технологією AP1000, які зможуть видавати до 1200 МВт. Якщо ці плани все ж вдасться реалізувати, тоді загальна потужність Хмельницької АЕС перевищить 6000 МВт, і вона стане найбільшою в Європі.